Pro tohle se obětoval Palach? Hladová prasata. Doufám, že to peklo už skončí. Umělci reagují na prezidentovu výzvu k půstu

10.10.2020 14:20

Hladová prasata kolem prezidenta. Za toto Václav Havel ve vězení neseděl. Silná slova zaznívají z řad umělců poté, co prezident Miloš Zeman neodolal v rozhovoru pro MF DNES pronést „jeden drsný bonmot“ o umělcích a hladu.

Pro tohle se obětoval Palach? Hladová prasata. Doufám, že to peklo už skončí. Umělci reagují na prezidentovu výzvu k půstu
Foto: Hana Brožková
Popisek: Prezident republiky Miloš Zeman se zúčastnil v úterý dne 6. října 2020 v kasárnách Prostějov slavnostního nástupu 53. pluku průzkumu a elektronického boje

„Dovolte mi jeden drsný bonmot: Umělci vytvořili svá nejkrásnější díla tehdy, když byli hladoví.“ Těmito slovy zodpověděl prezident Miloš Zeman novinářský dotaz na to, jak protikovidová opatření vlády dopadají na umělce.

A jak se dalo čekat, mezi umělci, vyzvanými k půstu, se začaly scházet velmi drsné reakce. Třeba hudebník Márdi ze skupiny Vypsaná fixa čte prezidentova slova tak, jako by řekl, že nemocní mají umřít. „Nezbývá nám, než se za pana prezidenta modlit, aby mu v pekle nebylo tak zle,“ popřál.

Zpěváka a producenta Jiřího Buriana prý Miloš Zeman a jeho slova vůbec nezajímají. „Je to nemocný dědula, rozhodně to není můj prezident,“ vzkázal po webu IDNES.cz. Takže jej to nepřekvapuje. „Doufám, že tohle peklo brzy skončí,“ dodal.

Divadelník Rostislav Novák dodal, že prezident by o hladu také jistě nedělal nejlepší rozhodnutí. „Nechci žít ve světě urážek, podrazů a napřažených holí. Stydím se nejen za prezidenta,“ vyhlásil.

Spisovatel Martin Vopěnka zase poznamenal, že „kvalita společnosti se pozná i podle toho, jak si váží svých umělců“.

VÍCE REAKCÍ ZDE

Režisérka Jitka Němcová pojala téma šířeji a vysvětlila, že u svých studentů má raději, když jsou bohatí. „Protože když budou chudí, budou si muset vydělávat peníze telenovelami, to je ten lepší případ, a pak nic nového nevymyslí. Nebudou mít sílu posunout světovou kinematografii ani sebe, protože budou muset vydělávat na živobytí,“ zalitovala.

Na sociální síti se vyslovil i principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský, který si myslí, že za toto se Jan Palach neobětoval a Václav Havel kvůli tomuto netrávil léta v komunistických kriminálech. „Člověk, který kvůli svým kšeftům natahal do České republiky statisíce Číňanů, teď drze poučuje, jak máme žít s čínskými chorobami a čínskými viry,“ zuří Hrušínský. Urazilo jej zejména doporučení „Pražákům, aby seděli doma a vzdělávali se četbou“.

„Obklopil se udavači, StBáky, proruskými šíbry a hladovými prasaty. Českým občanům vláda agenta Bureše vyhrožuje lockdownem a dluhy, jaké tahle země za sto let nepoznala,“ vypočítává dále herec. Je prý podle něj dobře, že to prezident pronesl v průběhu voleb, lidé totiž mají ještě několik hodin čas k nim přijít a demokracii před takovými kreaturami svým hlasováním bránit.

Herečka Anna Geislerová místo vlastních slov raději sdílela komentář šéfredaktora Respektu Erika Taberyho.

A Jan Jandourek jako zlatý hřeb svého komentáře na Forum24.cz prezidentovi slíbil: „Kdyby náhodou zanikla divadla, budeme se dívat na vás.“

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

18:12 Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

V politice bývá běžné, že se do ní zatahují rodinné spory, protože je v ní jakýkoli útok dobrý. „Ale…