Problémy náměstka hejtmana Vysočiny mohou ovlivnit krajské volby

16.01.2012 16:55

Problémy náměstka hejtmana Libora Joukla mohou podle krajského šéfa ČSSD na Vysočině Zdeňka Chláda ovlivnit nominaci na kandidátku pro krajské volby. Joukl je spojován s nejasnostmi kolem přidělení krajské dotace pro firmu, v níž figuruje jeho manželka, i s nesrovnalostmi, které vyšetřuje policie v Krajské správě a údržbě silnic, již má jako náměstek pod dozorem. Joukl jakékoli pochybnosti odmítá.

Problémy náměstka hejtmana Vysočiny mohou ovlivnit krajské volby
Foto: Archiv
Popisek: Volební místnost

"Krajský výbor ČSSD vyzval hejtmana, aby zajistil rychlé řešení v případě, že budou mediální tlaky pokračovat. Pokud by vyšly najevo další Jouklovy problémy a zároveň se ukázalo, že mají pravdivý základ, měl by to hejtman řešit i personálně," řekl Chlád. Podle něj nebyl v žádosti o dotaci po formální stránce problém. "Na etickou správnost žádosti o dotaci nemám jednoznačný názor," podotkl. Rodinní příslušníci politiků by podle něj na jednu stranu neměli o dotace žádat, na druhou stranu jejich vyloučení by bylo diskriminující.

Podle senátora a bývalého hejtmana Miloše Vystrčila z ODS je nutné v případě krajských silničářů počkat na výsledky policejního vyšetřování i následného auditu. "Joukl však má za vzniklou situaci už teď minimálně politickou odpovědnost," míní Vystrčil. Okolnosti udělení krajské dotace na vybavení cukrárny zmrzlinovým strojem nezpochybňuje, ale samu žádost za příliš etickou nepokládá. "Pokud by však moje manželka vlastnila cukrárnu, moc bych ji prosil, aby se do grantového programu kraje nehlásila," uvedl.

Joukl: Nikdy jsem nebyl jednatelem cukrárny

Joukl označil zprávy v médiích za zmanipulované. Manželka je podle něj jen jednou ze tří společnic cukrárny. "Já sám jsem v ní nikdy nebyl jednatelem," bránil se. "Od doby, kdy jsem nastoupil na kraj, žádná z firem s mou účastí nikdy nežádala o krajskou dotaci, dokud jsem z těchto firem neodešel a neměl vypořádané majetkové poměry."

V cukrárně měl Joukl desetiprocentní podíl, po nástupu na hejtmanství ho převedl. Na žádosti o grant nevidí žádný problém. Společnost podle něj splňovala všechny podmínky k podání žádosti a při přidělení dotace prošla standardním výběrem. Hlasování se nezúčastnil, vždy prý upozornil na možnost případné podjatosti. Nebyly porušeny zákonné předpisy ani pravidla etiky politika. "Pokud bych se dopustil protiprávního jednání, jsem připraven nést osobní odpovědnost," uvedl Joukl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: par, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Slonková provedla krádež. Syn se zasnoubil, sledují mou dceru. S Okamurou je to tak, vmetl Andrej Babiš Korantengovi

22:21 Slonková provedla krádež. Syn se zasnoubil, sledují mou dceru. S Okamurou je to tak, vmetl Andrej Babiš Korantengovi

Moderátor Ray Koranteng exkluzivně pro TV Nova zpovídal premiéra Andreje Babiše ohledně kauzy jeho s…