Probuďte se, Trump vyhraje! Zděšení v USA: Jako před 4 lety, padlo

31. 8. 2020 7:40

Ve Spojených státech se začíná opakovat situace podobná té před čtyřmi lety, kdy mnohá média a osobnosti favorizovali vítězství Hillary Clintonové, načež je v průběhu sčítání výsledků tamních prezidentských voleb začala jímat hrůza. Toho, že se opět před volbami ve výsledcích průzkumů objevuje vyrovnanost, až mírná převaha současného republikánského prezidenta Donalda Trumpa nad jeho oponentem z řad demokratů Joem Bidenem si povšiml i dokumentarista a režisér Michael Moore. „Probuďte se, demokraté... Nemůžete mít kampaň postavenou na ‚Ne Trumpa!‘,“ burcuje po zhlédnutí výsledků z Michigenu a táže se, zdali: „Jste připraveni na vítězství Trumpa?“

Probuďte se, Trump vyhraje! Zděšení v USA: Jako před 4 lety, padlo
Foto: Repro Youtube
Popisek: Donald Trump se loučí s novináři
reklama

Anketa

Je špatně, když se lidé smějí zranění prezidenta Zemana?

95%
5%
hlasovalo: 13358 lidí
„Někdo by teď měl zapnout politický alarm,“ zaznívá od Moora s poukazem na páteční průzkum Trafalgaru, který ukázal, že se současná americká hlava státu začíná dotahovat na dříve favorizovaného Joea Bidena. Trump měl ve státe Michigen v minulém týdnu dohnat Bidenův čtyřbodový náskok a nyní dokonce nad svým vyzyvatelem vede o dvě procenta se 47 procentními body oproti Bidenovým 45 procentům. „Přesto je tolik demokratů přesvědčeno, že Trump ztratí. Chyba!“ ozvalo se od dokumentaristy.

Anketa

Jsme zadlužení a příspěvek 5 tisíc Kč pro důchodce si nemůžeme dovolit, řekla předsedkyně TOP 09 Pekarová. Má pravdu?

13%
87%
hlasovalo: 17137 lidí


Vše srovnal s minulými volbami a zhrozil se, že je na tom nyní Biden dokonce hůře než Clintonová. Dle režiséra za to nelze vinit Rusko, problém je „na kandidátově (Bidenově) straně“.

„Riskujeme tragédii velkých rozměrů. Kampaň Bidena musí doznat změn, které inspirují a přivedou mladé lidi, černošské a latinskoamerické voliče a ženy. Trumpova základna je loajální, nenávistná, nadšená a nemohou se dočkat, až budou volit. Kde je všechno to nadšení pro Bidena? Odmítám tohle to dopustit. Přidej se ke mně,“ pokračuje s výzvou k probuzení demokratů. Podle něj jejich tažení nelze omezit jen na vyhranění se vůči aktuálnímu prezidentovi.

Moore na pro Bidena nepříjemnou skutečnost upozornil hned v pátek, kdy zmínil, že pro Trumpa panuje nadšení v zatím nerozhodných státech.

Vyzýval, aby demokratičtí voliči přesvědčovali další. „Nenechávejte to na demokraty, aby se zbavili Trumpa. To musíte udělat vy. Musíme se během zbývajících 67 dní všichni každý den vzbudit a zajistit, aby každý z nás přiměl stovku lidí, aby šli k volbám,“ zvolal.

V narážce na Trumpovo vedení v Michiganu pak položil otázku, zdali: „Jste připraveni na vítězství Trumpa?“ „Jste mentálně připraveni být znovu přelstěni Trumpem? Myslíte si, že máte jistotu, že Trump nemůže vyhrát?“ doplnil.

Co se týče celonárodních průzkumů, tak se téměř bez výjimek všechny americká média a agentury zatím v polovině srpna shodly, že je Biden stále ve vedení. Průzkum agentur Ipsos a Reuters, konaný od 19. do 25. srpna, přisuzuje Bidenovi sedmiprocentní vedení (47 %) nad Trumpovými 40 procenty. Průzkum Washington postu a ABC z 12. až 15. srpna tvrdí, že Trump zaostává o 12 % (41 % proti 53 %) a průzkum CNN s SSRS z 12. až 15. srpna naopak tuto ztrátu vnímá pouze jakožto čtyřprocentní (46 % ku 50 %).

Situace nápadně připomíná tu z roku 2016, kdy byla značně favorizována kandidátka Hillary Clintonová a její vedení nad Trumpem dlouhodobě ukazovaly mnohé průzkumy, načež se těsně před termínem voleb začaly objevovat zvěsti, že by volby mohly dopadnout obráceně, což se i stalo.

Zlomové byly tehdy listopadové průzkumy, kdy se z televize ABC a Washington Postu ukázalo, že Clintonová nemá svůj předchozí sedmiprocentní náskok, přičemž ještě dva týdny před volbami některé průzkumy kandidátce přisuzovaly dokonce až čtrnáctiprocentní vedení. Právě tehdy se ukázal jednoprocentní náskok Trumpa.

Fotogalerie: - Trump vs. Hillary

Mrakodrap Donalda Trumpa na Páté avenue v New York...
Obchod s volebními předměty uvnitř Trumpova mrakod...
Obchod s volebními předměty uvnitř Trumpova mrakod...
Hlavní vchod do Trumpova mrakodrapu na Páté avenue...
Hillary a Trump, kampaň v USA jede na plné obrátky
Figurka Donalda Trumpa. Kampaň v USA jede na plno

Přestože další průzkum ABC a Washington Postu o několik dnů později znovu ukázal vedení Clintonové o dva procentní body a průzkum The New York Times a televize CBS o tři procenta, o pár dnů později již bylo jasno a Trump se začal připravovat na své první funkční období.

Oficiální republikánskou nominaci na prezidenta přijal šéf Bílého domu v pátek.

Prohlásil, že v novém volebním období jeho administrativa vybuduje znovu největší ekonomiku v historii, rychle se vrátí k plné zaměstnanosti a zvyšujícím se příjmům. Americký prezident přislíbil vítězství nad koronavirem a brzkou vakcínu proti nemoci covid-19, kterou virus způsobuje. Připomněl i svou snahu o to, aby členské státy Severoatlantické aliance (NATO) více přispívaly do rozpočtu na obranu.

Nešetřil ani svého demokratického vyzyvatele a označil jej za hrobaře americké velikosti a příslušníka „zkrachovalé politické třídy“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do čeho se řítíme... V Itálii na Vánoce nesmí nic! Od Klause udeřilo

14:41 Do čeho se řítíme... V Itálii na Vánoce nesmí nic! Od Klause udeřilo

Česko se ve čtvrtek přesunulo ze čtvrtého do třetího stupně rizika. S omezeními se tak otevřely obch…