Proč má Řehka problém s každým ministrem? Padlo k „domácímu vězení“

30.01.2026 21:35 | Monitoring

Debata kolem zrušené cesty náčelníka generálního štábu Karla Řehky do USA rozděluje politickou scénu. Zatímco Vít Rakušan (STAN) varuje, že osobní spory mezi ministrem obrany a vedením armády nesmí ohrozit bezpečnost státu a vztahy se spojenci, Pavel Růžička (ANO) i Michal Hašek naopak zdůrazňují, že armáda má v parlamentní demokracii respektovat politické vedení a problém může být spíše v samotném Řehkovi.

Proč má Řehka problém s každým ministrem? Padlo k „domácímu vězení“
Foto: Youtube
Popisek: Karel Řehka

Informaci, že ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD) zrušil náčelníkovi generálního štábu Karlu Řehkovi plánovanou pracovní cestu do Spojených států, přinesl týdeník Respekt s odkazem na armádní zdroje.

Podle nich šlo o reakci na Řehkovo veřejné vyjádření k letounům L-159, které česká armáda podle něj mohla Ukrajině poskytnout.

Vysoce postavený zdroj z ministerstva obrany Respektu uvedl, že „náčelníkovi generálního štábu zrušil cestu do Spojených států. Už byla domluvená, udělal to po Řehkově vystoupení k letadlům L-159“. O zrušení cesty se měl Řehka dozvědět zprostředkovaně a telefonicky.

Řehka měl při své cestě do Spojených států navštívit Pentagon a spojenecké velitelství Severoatlantické aliance.

Reakci na informace o zrušení zahraniční cesty náčelníka generálního štábu zveřejnil předseda hnutí STAN a bývalý ministr vnitra Vít Rakušan na sociální síti X, kde se ostře vymezil vůči postupu ministra obrany: „Kontakty naší armády se spojenci jsou za současné geopolitické situace klíčové pro naši bezpečnost. Nesmí padnout za oběť osobním animozitám mezi ministrem obrany a vedením armády.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Ing. Barbora Urbanová byl položen dotaz

Selhání systému

Opravdu selhává systém a dochází k protiústavním rozhodnutím jak zde píšete? https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Urbanova-STAN-Takhle-to-dopada-vzdycky-kdyz-uprednostnite-sebe-pred-ostatnimi-788083 Jestli ano, není to hodně na pováženou a je třeba s tím něco udělat? Nebo to byl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Řehka projevoval opakovaně neloajalitu k Černochové a nyní i k novému ministru obrany Zůnovi, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusesafec , 30.01.2026 22:25:16
Tohle by si náčelník generálního štábu v žádném případě neměl dovolit. Je tedy logické, že na služební cestu do USA nepojede, protože nikdo by nevěděl, jak tam bude vystupovat a co tam bude za armádu ČR nabízet a slibovat. Politickou linii země určuje zvolená vláda a další zvolené ústavní orgány. Nikoliv nikým nevolení ůředníci nebo vojáci.

|  19 |  0

Další články z rubriky

Poslankyně vynesla podrobnosti o Markétě Šichtařové

14:00 Poslankyně vynesla podrobnosti o Markétě Šichtařové

DENÍK POSLANKYNĚ Exposlankyně Markéta Šichtařová si práci ve sněmovně reálně nevyzkoušela a už ji ha…