Prodavačka v LIDLu bere 28 tisíc, policista, který nasazuje život, má 23 tisíc?! Hamáček bouchnul do stolu

12.12.2018 16:23

„Dobře zaplacený a motivovaný policista je investice do bezpečnosti naší země a všech občanů. Je to pro mě absolutní priorita,” řekl pro ParlamentníListy.cz ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček. Ten se po nástupu do úřadu sešel nejen s vedením bezpečnostních sborů, ale i s řadovými příslušníky. S policisty z obvodních oddělení, s řadovými detektivy, s hasiči na místních základnách.

Prodavačka v LIDLu bere 28 tisíc, policista, který nasazuje život, má 23 tisíc?! Hamáček bouchnul do stolu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tiskový brífink k bezpečnostním opatřením PČR o Vánocích na ministerstvu vnitra

Anketa

Obáváte se, že ,,vánoční" teroristické útoky zasáhnou i Českou republiku?

73%
hlasovalo: 7764 lidí
„Pokladní v Lidlu dostane jako nástupní plat 28.000 korun, riskuje maximálně to, že jí nebude sedět kasa. Policista, který riskuje své zdraví a život, má nástupní plat o pět, šest tisíc nižší. To je především nefér, protože policista by měl mít odměnu úměrnou riziku. Za druhé, má to i praktický dopad: v době nízké nezaměstnanosti se lidé k policii nebo k hasičům právě nehrnou," sdělil redakci jeden z policistů, který, jak sám zdůrazňuje, o odchodu od sboru také uvažoval.

Společnost je podle jeho slov na policisty a hasiče hrdá a despekt z minulého režimu především k policistům je už passé, ale ruku v ruce s tím musejí jít i adekvátní příjmy. „Policista nebo hasič musí projít fyzickými i psychickými testy, musí mít poměrně široké znalosti, ale jak se asi cítí, když na konci měsíce má plat nižší než prodavačka?" dodává dále.

Tento problém si zjevně uvědomuje také šéf resortu vnitra.

Prioritou ČSSD je podle oficiálních podkladů zvyšování příjmů příslušníků bezpečnostních složek, protože je nadmíru jasné, že současnou nízkou kriminalitu bez kvalitních a dobře zaplacených policistů a hasičů udržet dlouhodobě nelze.

Proto od příštího roku stoupnou platy v tomto sektoru až o osm procent, ale jen zčásti to bude plošné opatření. Základní tarify stoupnou o dvě procenta všem příslušníkům bezpečnostních služeb bez ohledu na to, zda slouží na ulici nebo v kanceláři. Lidem, kteří jsou takzvaně v teple na židli, tedy příjem vzroste skutečně někdy jen o pár set korun, ale těm v přímém výkonu minimálně o 2.500 korun, v případě hasičů přibližně o 3.000 korun.

Vláda ve středu schválila materiál resortu vnitra, který upravuje navýšení základních tarifů pro příslušníky bezpečnostních sborů o 2 procenta od roku 2019. Zároveň se také podařilo vyjednat navýšení zvláštního příplatku o 6 procent. Platy příslušníků bezpečnostních sborů tak v příštím roce vzrostou průměrně o 8 procent.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tomáš A. Nový

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesor Knížák udeřil: Opět se dostala ke slovu ta část národa, která posloužila totalitnímu režimu. Stačí jí Gott a jeho cukerinový kýč...

17:33 Profesor Knížák udeřil: Opět se dostala ke slovu ta část národa, která posloužila totalitnímu režimu. Stačí jí Gott a jeho cukerinový kýč...

Exředitel Národní galerie Milan Knížák se ve svém komentáři zamyslel nad úmrtím Karla Gotta; dění ko…