Profesor Cyril Höschl k imigraci: Prostě se někam najednou nemůže navalit celý národ a provádět revoluci

2. 11. 2015 12:01

Psychiatr Cyril Höschl si v pátečním vydání Událostí, komentářů povídal s moderátorem Danielem Tkáčem o migrační krizi a její rezonanci mezi českou společností. Myšlenky odborníka na lidskou duši zaujaly řadu lidí, o čemž svědčí hojnost sdílení záznamu jeho vystoupení na sociálních sítích.

Profesor Cyril Höschl k imigraci: Prostě se někam najednou nemůže navalit celý národ a provádět revoluci
Foto: repro youtube.com, tan
Popisek: Prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc.

Höschl v pořadu České televize objasňoval, že Češi nejsou xenofobní. Příkladem dle jeho názoru může být relativně bezproblémové soužití národa s asijskou menšinou. Ani začlenění romské menšiny prý není žádnou tragédií, byť by mohlo být ideálnější. Psychiatr rovněž poukázal na určité okamžiky v našich dějinách, kdy skutečně řada našich spoluobčanů pocítila, co to je xenofobie a rasismus.

Odborník soudí, že napětí a úzkost z uprchlíků v lidech vyvolává souběh několika okolností, z nichž jedna je strach z islámu jako něčeho, jehož obraz se k nám dostává prostřednictvím médií v podobě uřezávání hlav a teroristických útoků. „Nazývat fobii z tohoto zla je nesmírně nepřesné,“ míní Höschl s tím, že mít strach je přirozené.

Tavící kotel kultur

V následující části pořadu se psychiatr pustil do vysvětlování, v čem může být teze o prolínání kultur ošemetná. Podle něj představa tavícího kotle, která je inspirována zejména moderními dějinami USA, nabývá v praxi pozitivních konotací pouze v případě, že k prolínání kultur dochází postupně. „Drobnými přicházejícími pramínky, kdy zpočátku jde o menšinu. Prostě se tam najednou nemůže navalit celý národ a provádět tam revoluci v legislativě a podobně,“ uvádí Höschl.

To, co se děje teď v Evropě dle jeho názoru nemá řešení. Nikoliv proto, že by politici byli hloupí, ale občas se prý mezi nebem a zemí dějí jevy, na které neumí společnost adekvátně reagovat a nalézt řešení. Proto se i problematika migrace drží ve veřejném prostoru a neustále sílí napětí mezi opačnými názorovými póly.

Celé video ke shlédnutí ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EXKLUZIVNĚ Tlak Američanů na nákup vrtulníků je extrémní. Máme dokumenty, známe firmy, jména českých vojáků. Víme, jak probíhá tvrdý lobbing USA na našem území

16:06 EXKLUZIVNĚ Tlak Američanů na nákup vrtulníků je extrémní. Máme dokumenty, známe firmy, jména českých vojáků. Víme, jak probíhá tvrdý lobbing USA na našem území

Nákup víceúčelových vrtulníků pro armádu by mohl být v ideálním případě zadán v létě. Po jednání sně…