Profesor Cyril Höschl k imigraci: Prostě se někam najednou nemůže navalit celý národ a provádět revoluci

02.11.2015 12:01

Psychiatr Cyril Höschl si v pátečním vydání Událostí, komentářů povídal s moderátorem Danielem Tkáčem o migrační krizi a její rezonanci mezi českou společností. Myšlenky odborníka na lidskou duši zaujaly řadu lidí, o čemž svědčí hojnost sdílení záznamu jeho vystoupení na sociálních sítích.

Profesor Cyril Höschl k imigraci: Prostě se někam najednou nemůže navalit celý národ a provádět revoluci
Foto: repro youtube.com, tan
Popisek: Prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc.

Höschl v pořadu České televize objasňoval, že Češi nejsou xenofobní. Příkladem dle jeho názoru může být relativně bezproblémové soužití národa s asijskou menšinou. Ani začlenění romské menšiny prý není žádnou tragédií, byť by mohlo být ideálnější. Psychiatr rovněž poukázal na určité okamžiky v našich dějinách, kdy skutečně řada našich spoluobčanů pocítila, co to je xenofobie a rasismus.

Odborník soudí, že napětí a úzkost z uprchlíků v lidech vyvolává souběh několika okolností, z nichž jedna je strach z islámu jako něčeho, jehož obraz se k nám dostává prostřednictvím médií v podobě uřezávání hlav a teroristických útoků. „Nazývat fobii z tohoto zla je nesmírně nepřesné,“ míní Höschl s tím, že mít strach je přirozené.

Tavící kotel kultur

V následující části pořadu se psychiatr pustil do vysvětlování, v čem může být teze o prolínání kultur ošemetná. Podle něj představa tavícího kotle, která je inspirována zejména moderními dějinami USA, nabývá v praxi pozitivních konotací pouze v případě, že k prolínání kultur dochází postupně. „Drobnými přicházejícími pramínky, kdy zpočátku jde o menšinu. Prostě se tam najednou nemůže navalit celý národ a provádět tam revoluci v legislativě a podobně,“ uvádí Höschl.

To, co se děje teď v Evropě dle jeho názoru nemá řešení. Nikoliv proto, že by politici byli hloupí, ale občas se prý mezi nebem a zemí dějí jevy, na které neumí společnost adekvátně reagovat a nalézt řešení. Proto se i problematika migrace drží ve veřejném prostoru a neustále sílí napětí mezi opačnými názorovými póly.

Celé video ke shlédnutí ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: luš

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co když už není žádné lůžko, zajímal se Lutonský z ČT. Odpověď překvapila

20:16 Co když už není žádné lůžko, zajímal se Lutonský z ČT. Odpověď překvapila

„Co se vlastně fakticky děje s pacientem, když už prostě není žádné lůžko?“ Tuto otázku položil Fran…