Profesor Gerloch poučil nový úřad pro kontrolu volebních kampaní. Jde o Zemanovy výjezdy do krajů

22. 8. 2017 18:21

Ústavní expert z Univerzity Karlovy profesor Aleš Gerloch se postavil za prezidenta Zemana. Když teď hlava státu jezdí po krajích a debatuje s občany, nejde prý o předvolební kampaň. Proč nejde o kampaň, vysvětlil profesor Gerloch občanům, ale také Úřadu pro kontrolu hospodaření politických stran a hnutí v rozhovoru pro server iRozhlas.cz.

Profesor Gerloch poučil nový úřad pro kontrolu volebních kampaní. Jde o Zemanovy výjezdy do krajů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Profesor Aleš Gerloch
reklama

Na začátku roku vznikl v České republice nový úřad pro kontrolu politických stran – Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Už po pár měsících fungování dokázali zaměstnanci úřadu upoutat pozornost veřejnosti. Jan Outlý např. tím, že se pustil do prezidenta Miloše Zemana. Doporučil mu, aby před volbami zvážil své cesty do krajů. Zeman na oplátku Outlému vzkázal, že nic zvažovat nebude, protože cesty do krajů s předvolební kampaní nesouvisejí.

Aleš Gerloch dává v této věci prezidentovi za pravdu.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Pokud by návštěvy krajů probíhaly jen v době kampaně, a nikoli i předtím, byl by to jasný signál, že jde o činnost sledující podporu k volbě prezidenta republiky. Tomu tak ale v realitě není. Pokud prezident republiky postupně mimo období kampaně navštěvuje kraje a teď v době kampaně navštíví třeba tři další v nějakém systematickém pořadí, tak to nesouvisí s volbami. Prostě plní své představy o výkonu funkce prezidenta a pokračuje v tom i v době volební kampaně,“ shrnul situaci profesor.

Celý rozhovor naleznete zde.

Pokud ale Zeman přijede do kraje a začne přesvědčovat lidi, aby ho volili, už to bude patřit do kampaně. Totéž bude platit, pokud starosta té či oné obce řekne lidem, že bude volit Miloše Zemana a že svým občanům doporučuje stejný krok.

A jestliže Zeman nebude na cestě lidem říkat „volte mě“, nemusí si náklady na putování po krajích započítávat do kampaně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takže pane Prymulo, takhle ne! Ondřej Hejma jasně nastupujícímu ministrovi

12:24 Takže pane Prymulo, takhle ne! Ondřej Hejma jasně nastupujícímu ministrovi

S Ondřejem Hejmou si tentokrát o kauzách povídal v XTV Petr Vojnar. Hejma si z rostoucích statistik …