Profesor Jan Keller o kongresu ODS: Je to strana na jedno použití, které už proběhlo. Teď bude dožívat jako komunisté

16.01.2016 20:31

REPORTÁŽ Dostat socialisty do opozice. S rázným záměrem se netajila nová první dáma ODS. Po ostrém nominačním projevu se dostala na pozici 1. místopředsedkyně strany Alexandra Udženija, radní Prahy 2. V ryze pánském klubu tak nastala zásadní změna, na čelné posty se totiž po sobotním hlasování na kongresu dostaly ženy hned dvě. I když v Ostravě padala jen optimistická vyjádření o budoucnosti strany, ParlamentniListy.cz požádaly o názor také známého europoslance a sociologa Jana Kellera.

Profesor Jan Keller o kongresu ODS: Je to strana na jedno použití, které už proběhlo. Teď bude dožívat jako komunisté
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Europoslanec Jan Keller.

Fotogalerie: - 27. kongres ODS

Staronový předseda ODS Petr Fiala
Předseda ODS Petr Fiala se šéfem TOP 09 Miroslavem...
Hosté na kongresu ODS
Operní pěvkyně Barbora Polášková, hostuje v nyní v...
Alexandra Udženija při nominačním projevu na sjezd...
Europoslanec Jan Zahradil na kongresu ODS

Anketa

Může být profesor Petr Fiala v budoucnosti předsedou vlády ČR?

hlasovalo: 4062 lidí

Při předvolebních projevech se prezentoval z nominovaných  místopředsedů nejostřejšími slovy europoslanec Tošenovský. Ten se tvrdě opřel do šéfa ANO. Vytkl mu, že si voliče kupuje, kdežto ODS se dostává z krize jen trpělivou a usilovnou politickou prací. Přitom ocenil odvahu Petra Fialy, který se při přebírání strany zavázal svým dobrým jménem za dluhy občanských demokratů, které zůstaly po bývalém vedení. „Těžko můžeme při volebních kampaních konkurovat hnutí ANO. Petr Fiala nerozváží lidem kuřata, jak Babiš,“ uvedl bývalý moravskoslezský hejtman Tošenovský.

Udženija byla prý jasný favorit. Fiala chtěl ženu

Zatímco volba předsedy ODS byla jasnou záležitostí – s více než devadesáti procenty zvítězil Petr Fiala – nová tvář se objevila až na postu prvního místopředsedy. Nejvyšší počet hlasů totiž získala Alexandra Udženija, radní Prahy 2. Už před kongresem se Petr Fiala v médiích zcela jasně vyjádřil, že žena ve vedení občanských demokratů chybí, a že by do něj mohla vnést jiný i politický styl.

„Jasným favoritem je Alexandra. Většina českých a hlavně i evropských stran mají ve svém vedení hodně žen, to je současný trend a naše vedení ho nechce ignorovat,“ vyjádřil se jeden z moravskoslezských delegátů, který si nepřál být jmenován.

Možná i proto se Martin Kupka těsně před volbou vzdal své nominace na I. místopředsedu a požádal delegáty o podporu na post výkonného místopředsedy. Některá média zase před kongresem spekulovala, že by bylo pro ODS velmi užitečné, aby pražská radní byla zvolena, a posílila si tak svou pozici.

Udženija: „Někdy mám pocit, že podnikatel je v České republice stále sprosté slovo.“

Alexandra Udženija není v politice žádným nováčkem, v ODS působí už třináctým rokem. „Někteří lidé si nemohou zapamatovat moje cizokrajné jméno. Pocházím z bývalé Jugoslávie a v Chorvatsku mám rodinu, za kterou pravidelně jezdím. Právě tam zavedli před lety elektronickou evidenci tržeb, která nepřinesla žádné slušné hospodářské výsledky a dostala vládu socialistů, jež jí propagovala, do opozice. Doufám, že tam skončí i ta česká,“ uvedla první místopředsedkyně, která se narodila v Bělehradu a ještě dodala: „Nestyďte se za to, že jste podnikaví. Někdy mám pocit, že podnikatel je v České republice stále sprosté slovo. Při své práci budu plně podporovat pana předsedu a zaměřím se na podporu podnikání, na oblast průmyslu a také energetiky.“ Po svém zvolení ještě všem slíbila, podle motta ODS, že to ve straně pořádně rozbalí.

Bez většího vzruchu proběhly volby místopředsedů. Byli nominováni Miloš Vystrčil, Evžen Tošenovský, Martin Novotný, Martin Kupka a Drahomíra Miklošová.  Ze jmenovaných neuspěl pouze Martin Novotný.  

Na tiskové konferenci se pak předseda ODS Petr Fiala vyjádřil také k případné budoucí spolupráci s jinými politickými stranami. Na dotaz jednoho z novinářů, zda občanští demokraté naprosto odmítají spolupráci s hnutím ANO nebo s ČSSD, která je běžná jak v krajích, tak i ve městech, odpověděl: „Já jsem především realista, a když to funguje na nižších úrovních, nebudu spolupráci s jinými demokratickými stranami rezolutně odmítat. Pro mne je především důležité jasně ukázat lidem naši politiku a vymezit se proti opozici.“

Sjezd ODS samozřejmě bedlivě sledovali i jiní politikové. A ti si i od nového vedení ODS příliš neslibují.

Keller: Občanští demokraté se vyprofilovali jako strana na jedno použití

Známý sociolog, publicista a europoslanec, profesor Jan Keller (nez. za ČSSD) zhodnotil jejich budoucí postavení a plány takto: „Domnívám se, že ODS má před sebou vcelku stabilně zajištěnu budoucnost druhé také opoziční strany, hned po komunistech. Je zajímavé, že čtvrt století poté, co ODS stála v čele sil uskutečňujících prý mimořádně úspěšnou transformaci naší země, má tato strana stále méně preferencí než komunisté, jejichž systém údajně tak úspěšně transformovala. Jak by asi musela voličsky dopadnout, pokud by její transformace nebyla tak mimořádně úspěšná?“ položil řečnickou otázku Keller.

ODS podle známého europoslance dnes může spoléhat prakticky jen na voliče, kteří odpadnou od TOP 09. „Musí být vděčná Topce za její souhlas s povinnými kvótami a za její mimořádnou vstřícnost vůči vlně migrace. To jí bude zcela spolehlivě přihrávat hlasy pravicových voličů, i kdyby nedělala vůbec nic. Na sjezdu ODS budou rokovat lidé, kteří této straně zbyli, protože nepochopili její program – postarat se sám o sebe. Známé tváře z 90. let, které jsme si zvykli s ODS spojovat a které ji reprezentovaly v řadě vlád, se už o sebe postaraly, takže neměly důvod do Ostravy přijet,“ dodal.

Keller se také domnívá, že občanští demokraté se vyprofilovali jako strana na jedno použití. „Protože o takových stranách učebnice politologie nepojednávají, aby nekazily studenty. Je pochopitelné, že v jejím čele nemůže v době po sezóně stanout nikdo jiný než politolog. Pokusím se ale o spravedlivé zhodnocení, pokud mám být ve svých názorech stejně vyvážený jako "Česká televize," a proto konstatuji – naše levice je v takovém stavu, že může vcelku pohodlně úspěšně vládnout hlavně proto, že opozice vypadá tak, jak vypadá,“ uzavřel Keller.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jan Štěpán

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Otče profesore Tomáši, mohl byste si nejprve opatřit fakta? Drtivá odpověď Halíkovi na jeho text o Dukovi

9:36 Otče profesore Tomáši, mohl byste si nejprve opatřit fakta? Drtivá odpověď Halíkovi na jeho text o Dukovi

V české katolické církvi to znovu pořádně jiskří. Tajemník kardinála Dominika Duky Milan Badal se to…