Profesor Jan Sokol: Dojem, že se na nás valí teroristé, je falešný. Neobjevil se jediný případ, kdy by uprchlíci souviseli přímo s terorismem

06.01.2016 13:01

V souvislosti se současnou migrační krizí se u nás vytváří falešný dojem, že se k nám valí teroristé. Ve vysílání Českého rozhlasu na to upozornil filozof Jan Sokol.

Profesor Jan Sokol: Dojem, že se na nás valí teroristé, je falešný. Neobjevil se jediný případ, kdy by uprchlíci souviseli přímo s terorismem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Sokol

„Ti lidé, kteří přicházejí do Evropy, ale před těmi teroristy naopak utíkají. A pokud vím, dosud se neobjevil jediný případ, kde by uprchlíci přímo souviseli s nějakým atentátem,“ uvedl Sokol mimo jiné.

Falešné představy v tomto směru prý nemáme jen my. „Jeden Libanonec se mě v pařížské restauraci ptal, jak můžeme žít v té strašné zemi, kde šílenec postřílel celou hospodu. Došlo mi, že myslí případ střelce z Uherského Brodu. Neměl o nás jinou zprávu, tak si myslel, že je to u nás běžné,“ svěřil se filozof s historkou z nedávné doby.

Celý text včetně audionahrávky je ZDE

Na námitku, zda naše obavy z islámu nejsou alespoň trochu opodstatněné a zda islám není náboženství, které jakoby přichází ze středověku, uvedl: „Něco na tom asi je, člověk ale nesmí všechny mohamedány strkat do jednoho pytle. Teroristé se islámem často spíše jen zaštiťují. Zatčené teroristy z Paříže zkoušeli ze znalosti islámu a ukázalo se, že nevědí nic. Byli to takoví kulturní muslimové,“ upozornil Sokol.

Venkovští imámové mohou své ovečky hecovat

Nicméně připustil, že výklad Koránu může být problematický. A to i proto, že islám nemá žádnou centrální autoritu, třeba na způsob papeže.

„Profesoři z islámských univerzit, například z Káhiry, nám jsou třeba z hlediska lidských práv velmi blízcí. ... Jenže na druhé straně jsou venkovští imámové, z nichž každý je sám sobě papežem. A může své ovečky hecovat,“ vysvětluje.

Podle Sokola islámu také chybí něco jako evropské osvícenství a pročištění od různých pověr a formalit. „Muslimové si až příliš hledí věcí jako jsou půsty, zákaz konzumace některých potravin či jednotné chování při modlitbě. Ale skutečně do hloubky to nejde,“ myslí si známý filozof.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Ruský agente, rozkryj se! Český herec si udělal „p*del“ z BIS. A co se mu nestalo...

14:23 VIDEO Ruský agente, rozkryj se! Český herec si udělal „p*del“ z BIS. A co se mu nestalo...

BIS nedávno ve Sněmovně oznámila, že rozbila a rozkryla síť ruských agentů FSB. Plukovník Koudelka o…