Profesor Keller: Můžeme vysušit daňové oázy. Ale...

29.04.2014 14:22

Sociolog Jan Keller, jenž vede kandidátku ČSSD do evropských voleb, si v komentáři uveřejněném v deníku Právo stěžuje, že se EU není schopná efektivně vypořádat s daňovými ráji. Nástroje na „vysušení daňových oáz“ ovšem existují. To by ale země nesměly závodit ve snižování daní.

Profesor Keller: Můžeme vysušit daňové oázy. Ale...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Keller
reklama

„Evropské instituce zatím nedokázaly prosadit důrazný postup ani proti daňovým oázám, které kvetou dokonce i v některých členských zemích. Zdá se, že Evropa není zdaleka tak všemocná, jak tvrdí ti, kdo ji vydávají za hrozbu naší svobodě. Přinejmenším strůjci daňových úniků si dokážou svoji svobodu před bruselskými úředníky velice dobře pohlídat,“ upozorňuje sociolog, jenž v loňském roce obdržel vyznamenání u příležitosti státního svátku 28. října z rukou prezidenta republiky Miloše Zemana.

Známý profesor jen nevěřícně kroutí hlavou nad tím, že evropské státy kráčí zcela opačným směrem, než by bylo třeba. Místo toho, aby bylo jasně řečeno, že bude existovat jakýsi daňový základ firemního zdanění, neustále pokračuje závod v tom, kdo firmám nabídne daně nižší. Do tohoto měření sil vstoupilo např. Portugalsko s tím, že nechce přijít o zahraniční investory, kteří by se teoreticky mohli začít rozhlížet po jiných státech EU. V loňském roce proto oznámilo snížení firemních daní z 23 na 19 procent.

Sečteno a podtrženo - EU se nezdá být zdaleka tak silná, jak často naznačují její kritici.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Při utahování přidávali další restrikce, při rozvolňování chtějí vyhodnocovat? Paznehti! Smejkalova poradní skupina dostala úder. Komentátor ve varu

17:33 Při utahování přidávali další restrikce, při rozvolňování chtějí vyhodnocovat? Paznehti! Smejkalova poradní skupina dostala úder. Komentátor ve varu

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Přínos poradní skupiny MeSES při ministerstvu zdravotnictví, vedené…