Profesor Keller: Můžeme vysušit daňové oázy. Ale...

29.04.2014 14:22

Sociolog Jan Keller, jenž vede kandidátku ČSSD do evropských voleb, si v komentáři uveřejněném v deníku Právo stěžuje, že se EU není schopná efektivně vypořádat s daňovými ráji. Nástroje na „vysušení daňových oáz“ ovšem existují. To by ale země nesměly závodit ve snižování daní.

Profesor Keller: Můžeme vysušit daňové oázy. Ale...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Keller

„Evropské instituce zatím nedokázaly prosadit důrazný postup ani proti daňovým oázám, které kvetou dokonce i v některých členských zemích. Zdá se, že Evropa není zdaleka tak všemocná, jak tvrdí ti, kdo ji vydávají za hrozbu naší svobodě. Přinejmenším strůjci daňových úniků si dokážou svoji svobodu před bruselskými úředníky velice dobře pohlídat,“ upozorňuje sociolog, jenž v loňském roce obdržel vyznamenání u příležitosti státního svátku 28. října z rukou prezidenta republiky Miloše Zemana.

Známý profesor jen nevěřícně kroutí hlavou nad tím, že evropské státy kráčí zcela opačným směrem, než by bylo třeba. Místo toho, aby bylo jasně řečeno, že bude existovat jakýsi daňový základ firemního zdanění, neustále pokračuje závod v tom, kdo firmám nabídne daně nižší. Do tohoto měření sil vstoupilo např. Portugalsko s tím, že nechce přijít o zahraniční investory, kteří by se teoreticky mohli začít rozhlížet po jiných státech EU. V loňském roce proto oznámilo snížení firemních daní z 23 na 19 procent.

Sečteno a podtrženo - EU se nezdá být zdaleka tak silná, jak často naznačují její kritici.

reklama

autor: mp

premiér

Není to spíš naopak, že jedině pod tlakem dokáže premiér jednat? A když jste u tlaku, máte dojem, že Babiš a vaše vláda zvládla pod tlakem covidu jednat lépe? Vždyť jste svá rozhodnutí měnili jak aprílové počasí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čísla o očkování. A o smrti. „Strach z toho, co by se mohlo zjistit.“ Aféra houstne

20:30 Čísla o očkování. A o smrti. „Strach z toho, co by se mohlo zjistit.“ Aféra houstne

Uniklé údaje z novozélandské databáze vyvolávají dojem o vysokém procentu smrtnosti po očkování prot…