Profesor: Mám strach o Zemanovo zdraví. Pravice umí jen propagandu

12.03.2013 12:24

Levicový politolog Oskar Krejčí v rozhovoru pro Haló noviny ocenil volbu Miloše Zemana, který je prý jediným porevolučním politikem, který nepodlehl svodům korupce. Jeho protivník Karel Schwarzenberg pak prý nabízel pouze pravicovou propagandu. A Krejčí očekává, že pravice nic víc nedokáže nabídnout ani v dalších volbách.

Profesor: Mám strach o Zemanovo zdraví. Pravice umí jen propagandu
Foto: Radmila Zemanová-Kopecká
Popisek: Profesor Oskar Krejčí
reklama

„Miloš Zeman je ve své podstatě sociální demokrat – a historickou rolí sociální demokracie ve střední Evropě je posvětit majetkový převrat, ke kterému došlo po 17. listopadu,“ prohlašuje Krejčí k očekáváním na nového prezidenta. Na druhou stranu je však prý Zeman v porevoluční politice jediný, kdo se pokusil o to, aby byla privatizace oproštěna od nejdivočejších porušení zákonů.

„Neuspěl, ale v praxi ukázal, čím je jiný než ostatní příslušníci politické elity: nebojí se postavit oligarchům a sám nepodlehl svodům korupce,“ myslí si politolog, podle kterého je proto prezident Zeman mnohem lepší volbou, než by byli Karel Schwarzenberg nebo Jan Fischer.

Hlavním problémem Zemanova prezidentství prý kromě mladého a nezkušeného týmu budou zejména média a jejich nepřízeň. „I když se to v posledních dnech nezdá, sdělovací prostředky, které jsou povětšinou pravicové, mu vítězství neodpustí a ještě si něco ze své destruktivní nenávisti přidají,“ obává se Krejčí. Na straně Zemana podle něj může být největším nebezpečím jeho fyzická kondice. "Tím nemyslím pití, ale důsledky, které přinese dramatická změna životního stylu," vysvětluje profesor.

Krejčí se v rozhovoru pro Haló noviny pustil i do senátorů, žalujících odcházejícího prezidenta Václava Klause. „Vždy jsem tvrdil, že Senát je pro takto malou zemi zbytečný. Teď se ukazuje, že je i trapný. Z rozhodnutí žalovat prezidenta čouhá jako sláma z bot pozérství a pomstychtivost,“ myslí si. Klaus se podle něj vždy snažil učinit z prezidentského úřadu prostor skutečně suverénního rozhodování bez zahraničních vlivů. „Pro politologa byl Václav Klaus – a zůstane – mnohem zajímavější objekt bádání než deklamování prostoduchých pravdoláskových legend,“ myslí si Krejčí.

Prezidentské volby podle něj ukázaly ještě jednu zásadní věc - základní dělení politických technologií. Zatímco levice se dovolává sociální zkušenosti, pravice sahá po propagandě. „Schwarzenbergův tým předvedl využití moderních i tradičních nástrojů propagandy na brilantní úrovni. Dobře řízená kombinace internetu s využitím uměleckých loutek vedla k zásadnímu posunu preferencí na konci prvního kola,“ myslí si Krejčí. Druhé kolo však prokázalo, že i propaganda má své limity. 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vadil ODS i ČSSD, tak se vytáhly spacáky. Bobošíková vzpomíná na převrat v ČT. Hodače zničila jediná věta

11:44 Vadil ODS i ČSSD, tak se vytáhly spacáky. Bobošíková vzpomíná na převrat v ČT. Hodače zničila jediná věta

Bývalá politička a moderátorka Jana Bobošíková na videu po 20 letech vzpomíná na krizi České televiz…