Profesor Pafko promluvil o krizovém personálním stavu nemocnic i kde ušetřit

16. 4. 2016 12:47

Centralizace nemocnic je nutná, ale špatně politicky průchodná, naznačil v rozhovoru pro dnešní Mladou frontu Dnes přední český chirurg Pavel Pafko. Svěřil se taky s tím, že letos na jaře provedl anonymní výzkum mezi nemocnicemi, ze kterého vyplývá, že většina z nich je v zoufalém personálním stavu.

Profesor Pafko promluvil o krizovém personálním stavu nemocnic i kde ušetřit
Foto: wikipedia.org
Popisek: prof. Pavel Pafko

„Polovina z nemocnic mi pod podmínkou anonymity sdělila, že nemají plný stav,“ říká k situaci ve zdravotnictví chirurg Pavel Pafko, kterému tento čtvrtek Česká lékařská komora udělila titul Rytíře českého lékařského stavu.

Nicméně kvalita zdravotní péče v nemocnicích je podle Pafka zaručena. „Prodlužují se však objednací doby plánovaných hospitalizací. Nemocnice mají personální problémy. Provedl jsem průzkum chirurgických oddělení, odpovědělo 60 nemocnic a 92 procent uvedlo, že jsou schopny zajistit provoz, ale za cenu přesčasů – jejich doktoři dělají až 1000 hodin přesčasů za rok namísto 416 hodin, které povoluje zákon. A polovina z nemocnic mi pod podmínkou anonymity sdělila, že nemají plný stav,“ uvedl Pafko. Podle něj se malé nemocnice bojí o svou existenci. „Nemocnice pod svým jménem těžko přizná ohromné množství přesčasů a to, že u nich pracuje méně lékařů, než přikazují vyhlášky. Takové nemocnici teoreticky hrozí, že jí daná oddělení zavřou,“ vysvětlil.

List také uvedl, že jeho čtenáři se mu po článcích o nemocnici ve Frýdlantu tento týden ozvali s tím, že nechápou, proč by mělo takové město na Liberecku mít svou nemocnici. A proč tamním lidem nestačí Krajská liberecká nemocnice. Jiní čtenáři zase píšou, že pokud se ruší lůžka na odděleních v nemocnicích, které jsou od sebe třicet kilometrů, tak to prý taková tragédie není. Podle Pafka mají pravdu. „Kam půjdete raději na operaci – do nemocnice, která má specializované lékaře, veškeré technické vybavení, nebo do nemocnice, která toto postrádá? Kam půjdete raději rodit – do porodnice, kde dělají desítky porodů za rok, nebo tam, kde jich mají tisíc a jsou připravení i na možné komplikace? Je to úplně jasné. Centralizace nemocnic je podle mne nutná, ale špatně průchodná. Ostatně ta je v rukách politiků. Ti budou bránit svoje území. Přece každý poslanec či senátor je odněkud a bude lobbovat…,“ uvedl Pafko.

Podle něj moderní medicína vyžaduje drahé přístrojové vybavení. „A je zbytečné, aby bylo v nemocnicích, které jsou od sebe vzdáleny 20-30 km. Není se třeba dívat jenom do odlehlých regionů. Jak daleko od sebe jsou Kolín, Čáslav, Kutná Hora?“ naznačil Pavel Pafko, kde by se dalo ve zdravotnictví ušetřit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Úplně jinak, než říká Jaromír Bosák, já to viděl. Novinářský kolega z Ruska předložil svědectví o mistrovství světa

18:43 Úplně jinak, než říká Jaromír Bosák, já to viděl. Novinářský kolega z Ruska předložil svědectví o mistrovství světa

Fotbalový šampionát se v Rusku neměl z mnoha důvodů konat. Touto větou vyšperkoval na závěr slavnost…