Profesor: Vsadím 3 : 2, že Putin nikdy neužije jaderné zbraně. To není dobrý kurz

29.09.2022 10:21

S pokračující rusko-ukrajinskou krizí a s neúspěchy, se kterými se v poslední době musí vyrovnávat ruský vůdce Vladimír Putin, se stále více do popředí dostává otázka možného použití jaderných zbraní. Rusko dokonce mluví o právu k použití jaderné zbraně. Vážně tuto hrozbu berou i Spojené státy a dokonce i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který ji ještě nedávno vylučoval.

Profesor: Vsadím 3 : 2, že Putin nikdy neužije jaderné zbraně. To není dobrý kurz
Foto: Repro Youtube
Popisek: Odpal jaderné střely

Agentura Reuters zveřejnila na toto téma text, ve kterém se možnou jadernou hrozbou zabývá.

Píše se v něm, že Putin ovládá největší jaderný arzenál světa včetně nové generace hypersonických zbraní a desetkrát více taktických jaderných zbraní než Západ, a Spojené státy a vojenská aliance NATO ho berou vážně.

Navíc Putin poslední dobou stále častěji přichází s různými varováními, že Rusko použije všechny dostupné prostředky k obraně ruského území. Samozřejmě tím myslí především použití jaderných zbraní.

Podle Reuters dokonce ruský prezident obvinil Západ z diskuse o potenciálním jaderném útoku na Rusko.

„Toto není bluf. A ti, kteří se nás snaží vydírat jadernými zbraněmi, by měli vědět, že korouhvička se může otočit a ukázat směrem k nim,“ uvedl doslova ruský diktátor.

Otázkou, zda Putin směřuje k jadernému útoku, se zabývá i zpravodajská služba CIA. Její ředitel William Burns v úterý podle Reuters prohlásil: „Musíme brát velmi vážně jeho hrozby vzhledem ke všemu, co je v sázce.“

To potvrzuje i Richard K. Betts, profesor válečných a mírových studií na Kolumbijské univerzitě. „Kdybych měl vsadit peníze, pravděpodobně bych vsadil 3 : 2, že by Putin nešel do jádra, i když se cítí zoufalý, ale to není dobrý kurz.“

Reálnost hrozby potvrdil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij. Ten sice dříve ruská varování odmítl, ale v neděli řekl, že Putin to nyní může myslet vážně.

„Podívej, možná včera to byl bluf. Teď by to mohla být realita.“

Problematice možného použití jaderných zbraní na Ukrajině se věnoval i server Aktuálně.cz, který cituje bývalého elitního analytika americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Roberta Baera.

Ten říká, že Vladimir Putin je zahnaný do kouta, ale nesmíří se s porážkou. V rozhovoru pro americkou CNN uvedl, že stále udržuje spojení se svými bývalými kontakty v ruských zpravodajských službách. A že odhad těchto lidí není příliš optimistický.

„Čím více bude Rusko vojensky prohrávat, tím více poroste možnost, že Putin sáhne po taktických jaderných zbraních,“ řekl analytik.

Vše podtrhl navíc i bývalý ruský prezident a nyní místopředseda Bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv, podle kterého má Rusko právo v případě nutnosti použít jaderné zbraně.

„Představte si, že ukrajinská agrese Rusko donutí proti ukrajinskému režimu nasadit tu nejhrozivější zbraň. Věřím, že NATO ani v takovém případě přímo do konfliktu nezasáhne,“ citovala podle Aktuálně.cz z Medveděvova příspěvku na sociální síti Telegram ruská tisková agentura TASS.

Naprosto zásadně pak celou situaci ovlivní výsledky referend o připojení čtyř okupovaných oblastí k Rusku. Od jejich převzetí Ruskem, o kterém už nyní nikdo nepochybuje, je bude Moskva považovat za ruské. Ukrajinské ostřelování těchto oblastí pak za přímý útok na Rusko.

A to by přesně splnilo podmínky pro nasazení jaderných zbraní ze strany Moskvy.

Hrozba jejich použití je o to reálnější, že Kyjev dává najevo svůj nesouhlas s výsledky zmíněných referend a jeho cílem je i nadále osvobození všech Ruskem okupovaných území.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: MaA

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Martin Kuba byl položen dotaz

Je to pokrok ?

Na TV Prima jste uvedl , že se máme lépe jak v mnohých rozvojových zemích. Pěkně vám tedy děkuji , že po třiceti letech budování "nového řádu" jsme dospěli až sem.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Měl komplex.“ Pavlův spolužák vysypal další vzpomínku. Nebude pro generála příjemná

22:15 „Měl komplex.“ Pavlův spolužák vysypal další vzpomínku. Nebude pro generála příjemná

Kolem předlistopadové minulosti prezidentského kandidáta Petra Pavla v pořadu Aby bylo jasno udělal …