Profesor Zlatuška o pádu Pospíšila: Někdo Nečasovi vede ruku. Je to temné bratrstvo

29. 6. 2012 12:04

Premiérovo prohlášení k odvolání Jiřího Pospíšila o tom, že neumí šetřit, je absurdní, tvrdí profesor informatiky a bývalý rektor Masarykovy univerzity v Brně Jiří Zlatuška.

Profesor Zlatuška o pádu Pospíšila: Někdo Nečasovi vede ruku. Je to temné bratrstvo
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Vláda se vyjadřuje ke krizi vzniklé odtržením Karolíny Peake od Věcí veřejných
reklama

Zdůvodnění ministerského předsedy označuje za podivné s ohledem na některé členy vlády. "Ve vládě setrvává Alexandr Vondra se svým podílem na kauze Promopro. Jaromír Drábek se svou odpovědností za to, co se stalo v důsledku nasazení nového systému, nebo ministr Kalousek se svou dojemnou obhajobou oprávněnosti výrazně dražších nákupů letadel CASA. K rychlé akci nic z toho premiéra Petra Nečase - ale zejména toho, kdo mu zpoza kulis vodí ruku, když už ne rovnou jeho celého na provázcích - nepřimělo," konstatuje na svém blogu na Aktuálně.cz Zlatuška. 

Vládní poseroutkové

Bývalý rektor připomíná vyjádření Karla Schwarzenberga, který odvolání Pospíšila odsoudil. "Bitva, o které se Karel Schwarzenberg zmiňuje, je součástí války o to, zda je ČR skutečnou demokracií s vládou práva, nebo oligarchií, ve které si politicko-ekonomické vlivové skupinky ohýbají právo ke svému obrazu a ve svůj prospěch," píše. Podle jeho názoru není možné, aby se ministři v této situaci schovávali za vnitrostranické boje v premiérově ODS.  "Je-li Pospíšilova statečnost "po zásluze trestána", je těžké z této situace nevyvodit závěr, že ve vládě zbývají jen samí poseroutkové," prohlásil v komentáři. 

Nečasovo temné bratrstvo

Zlatuška v této souvislosti zdůrazňuje, že žádné vládní cíle nemohou být dobré k tomu, aby opodstatnily obětování nezávislosti státních zastupitelství. "Nečasova vláda dostává rysy temného bratrstva, jehož členové si navzájem kryjí své špatnosti. Schwarzenbergova kritická slova na podstatě věci nic nemění. Pokud nedokáže vynutit to, aby Pospíšilem připravené jmenování vrchní státní zástupkyně bylo i za dané situace podepsáno, jsou bohapustým alibismem," míní Zlatuška. "Spolu s Nečasem se v prohrané bitvě účastní bojů na straně, pro kterou nelze nalézt žádné polehčující okolnosti. Nic na tom nemění ani to, že sám  Pospíšil se nehodlá projevovat jako až tak velký hrdina. Nad politickými principy na celé frontě vyhrávají výhradně mocenské zájmy," končí Jiří Zlatuška svůj článek.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: bob
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nevylučuji, nepotvrzuji. Miroslava Němcová ještě neví, zda chce nahradit Zemana

21:36 Nevylučuji, nepotvrzuji. Miroslava Němcová ještě neví, zda chce nahradit Zemana

Bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, jež je v současné době poslankyní ODS, bud…