Profesor, který se pustil do Havla, pokračuje v krasojízdě: Skoro všichni pováleční američtí prezidenti by měli viset

13.06.2014 21:37

Slavný americký lingvista, filosof a společenský kritik Noam Chomsky v exkluzivním rozhovoru v Hyde Parku ČT prohlásil, že by podle mezinárodních norem z Norimberku měli snad všichni pováleční američtí prezidenti viset. Varoval také před Bruselem a evropskou centralizací.

Profesor, který se pustil do Havla, pokračuje v krasojízdě: Skoro všichni pováleční američtí prezidenti by měli viset
Foto: Petr Kupka
Popisek: Noam Chomsky před budovou olomouckého kina Metropol, kde se zúčastnil besedy s veřejností

„Kdyby se dodržovaly principy Norimberku, snad všichni američtí prezidenti od druhé světové války by museli viset. Tak třeba invaze do Iráku byla zatím největším zločinem tohoto století. Zemřely stovky tisíc lidí, značná část země byla zničena. Nebo válka v Indočíně, to byla tragédie,“ konstatoval Chomsky.

Varování před Bruselem

Pochvaluje si naopak, že opozice vůči agresi je v USA mnohem silnější než v době masových protestů proti válce ve Vietnamu. Zdůraznil, že v Americe demokracie není. „Je to plutokracie. Existuje v ní mnoho svobod, ale na druhou stranu asi 70 procent lidí v podstatě nemá volební právo. Jejich názor nemá žádný dopad na politiku. A to se moc dobře ví. O politice rozhoduje velmi malá část lidí, ti nejbohatší,“ uvedl.

Ani v Evropě už demokracie prakticky není. „Je úplně jedno, jestli zvítězí levice nebo pravice. Jejich politika je stejná, protože ji ve skutečnosti nařizuje Brusel, a Brusel je ovlivňován určitými skupinami, bankami a podobně. Evropský parlament nemá vůbec žádný vliv. Ten systém je velmi škodlivý. Lidé v Evropě by neměli přijmout centralizaci moci a diktát nevolených institucí,“ apeloval na nás Chomsky.

Hrozba neoliberálního kapitalismu

Ten ovšem nekritizuje pouze Západ, ale i Rusko. Podle něho bylo znovusjednocení Krymu s Ruskem porušením mezinárodního práva, a tudíž zločinem. Pro Rusko to však nemusí být chyba. „Rusko se jednoznačně snaží ovlivnit, co se děje na východě Ukrajiny. Západ se zase jednoznačně snaží ovlivnit, co se děje na západě Ukrajiny. USA a NATO mezitím provádějí vojenskou mobilizaci v zemích sousedících s Ruskem. Rusko ale neprovádí žádné mobilizace v Mexiku či v Kanadě. V tom je velký rozdíl,“ zkritizoval profesor americkou velmocenskou politiku.

V závěru pořadu pak pojmenoval dvě největší hrozby současnosti. „Jednou z nich je jaderná válka. Je zázrak, že jsme vydrželi tak dlouho. Druhým nebezpečím je ničení životního prostředí. Vede ho hlavně Severní Amerika. V logice neoliberálního kapitalismu nemá život našich vnuků žádnou hodnotu,“ varoval Chomsky.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: lze

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Říci, že to má něco společného s islámem? Ve Francii je to o krk. Profesor z Paříže podává hrozivé svědectví

22:16 Říci, že to má něco společného s islámem? Ve Francii je to o krk. Profesor z Paříže podává hrozivé svědectví

GATESTONE INSTITUTE Kdo hájí člověka obviněného z rasismu, ten riskuje, že z něj bude také obviněn. …