Profesor vzpomíná na svou žačku Merkelovou: Je to chytrá paní a má charakter

19. 8. 2018 15:50

Bývalý předseda Akademie věd, fyzikální chemik Rudolf Zahradník, za svou dlouhou kariéru předává vědomosti mnoha studentům. Muž narozený v roce 1928 učil mimo jiné i současnou německou kancléřku Angelu Merkelovou. V rozhovoru pro server iDNES.cz na svou žačku zavzpomínal.

Profesor vzpomíná na svou žačku Merkelovou: Je to chytrá paní a má charakter
Foto: Václav Fiala
Popisek: Angela Merkelová na velkoplošné obrazovce na předvolebním setkání v Pasově

Lásku k chemii prý získal v okamžiku, kdy doma provedl chemický pokus, a způsobil tím výbuch. Neměl z toho žádný velký průšvih. Láska k chemii mu vydržela po celý život. Udržel si ji i v letech, kdy tuto zemi ovládali komunisté. Ti profesoru Zahradníkovi znemožnili přednášet. Prý proto, aby nekazil mládež. Ale všechno zlé bylo pro něco dobré. Pan profesor tak měl víc času na psaní knih.

V jednu chvíli však dostal možnost vést studijní skupinu. Členkou této skupiny byla i dnešní německá kancléřka Angela Merkelová.

„Její manžel Joachim Sauer k nám přijel dřív. Byl energický, přihlásil se k nám se žádostí o praxi. Vyzpovídal jsem ho, po pěti minutách mi bylo jasné, že to je naprosto prvotřídní hlava. Souhlasil jsem, aby k nám nastoupil. Potom přijela i Angela Merkelová. Je to chytrá paní, pracovitá studentka, spravedlivý člověk. Moje žena Milena i já jsme ji měli velmi rádi. Byla to přirozená bytost a celý život je stejná, toho si velmi cením, to je známka charakteru,“ ocenil kancléřku pan profesor.

Za jeden z nejhezčích okamžiků v životě považuje pan profesor moment, kdy komunisté přišli o moc. V demokratických poměrech by uvítal více peněz pro vědu. Jako bývalý předseda Akademie věd ČR ví, že peníze ve vědě hodně chybějí. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Řežba po Babišově výroku v tisku: Kalousek jde demonstrovat. Topolánek se zuřivě pohádal s voliči

17:20 Řežba po Babišově výroku v tisku: Kalousek jde demonstrovat. Topolánek se zuřivě pohádal s voliči

Premiér Andrej Babiš prohlásil, že na svou funkci ministerského předsedy nerezignuje ani v případě, …