"Já si myslím, že samozřejmě ten vliv pana prezidenta tam byl a viděla bych to i výrazněji systémově, to znamená, že tady dochází k určitému konfliktu mezi prezidentem a pokusem udělat si nějakou vlastní mocenskou podporu," řekla Dvořáková v pořadu České televize Události, komentáře.
Je to běžná praxe
Politoložka upozornila, že ale nejde o první takový případ. "Když si vzpomeneme na pád Topolánkovy vlády, jednoznačně ti dva lidé, kteří hlasovali pro pád vlády na straně sociální demokracie, tehdy poslanci ODS Tlustý a Schwippel, tak byli vnímáni, že jsou to lidé, kteří jednali na pokyn Václava Klause. Takže tohle je věc, která není nijak nová a objevuje se v různých systémech, kdy se prezidenti snaží vytvořit v parlamentu svoji vlastní mocenskou oporu," upozorňuje Dvořáková.
"Tady se vlastně prezident Zeman pokoušel tu oporu, to jest aby měl určitý vliv na vládnutí, získat jednak přes SPOZ, to byla vlastně ta jeho 'nestrana', kterou on jako nepodporoval ve volební kampani, ale jednoznačně byly všude jeho fotografie a zemanovci říkali 'Zastavili jsme Kalouska', a zároveň bylo vidět, že pan prezident by jednoznačně rád měl skupinu mezi sociálními demokraty, kteří by mu vytvářeli určitou mocenskou oporu v Parlamentu," řekla dále politoložka.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr