Profesorka Dvořáková: To, co dělá Zeman, se děje i jinde

06.11.2013 8:46

Politické strany, které se v předčasných volbách probojovaly do Poslanecké sněmovny, mají nelehký úkol sladit své programové priority a sestavit vládní koalici. Situaci ještě více komplikují vnitrostranické poměry v sociální demokracii, kde spolu soupeří tábor haškovců proti sobotkovcům. Podle politoložky Vladimíry Dvořákové je důležitým hráčem i prezident Miloš Zeman.

Profesorka Dvořáková: To, co dělá Zeman, se děje i jinde
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimíra Dvořáková

"Já si myslím, že samozřejmě ten vliv pana prezidenta tam byl a viděla bych to i výrazněji systémově, to znamená, že tady dochází k určitému konfliktu mezi prezidentem a pokusem udělat si nějakou vlastní mocenskou podporu," řekla Dvořáková v pořadu České televize Události, komentáře.

Je to běžná praxe

Politoložka upozornila, že ale nejde o první takový případ. "Když si vzpomeneme na pád Topolánkovy vlády, jednoznačně ti dva lidé, kteří hlasovali pro pád vlády na straně sociální demokracie, tehdy poslanci ODS Tlustý a Schwippel, tak byli vnímáni, že jsou to lidé, kteří jednali na pokyn Václava Klause. Takže tohle je věc, která není nijak nová a objevuje se v různých systémech, kdy se prezidenti snaží vytvořit v parlamentu svoji vlastní mocenskou oporu," upozorňuje Dvořáková.

"Tady se vlastně prezident Zeman pokoušel tu oporu, to jest aby měl určitý vliv na vládnutí, získat jednak přes SPOZ, to byla vlastně ta jeho 'nestrana', kterou on jako nepodporoval ve volební kampani, ale jednoznačně byly všude jeho fotografie a zemanovci říkali 'Zastavili jsme Kalouska', a zároveň bylo vidět, že pan prezident by jednoznačně rád měl skupinu mezi sociálními demokraty, kteří by mu vytvářeli určitou mocenskou oporu v Parlamentu," řekla dále politoložka.

Zopakovala, že z politologického hlediska nejde o žádný nový jev. Je to pouze určitá snaha konfliktu prezidenta s legislativou, kdy se prezident snaží mít vlastní mocenské postavení, které by se opíralo o část poslanců. Takže z tohoto hlediska se to dá podle Dvořákové takto interpretovat.

Zeman to nevzdal

Komentátor Aktuálně.cz Martin Fendrych si nemyslí, že by se omluvou účastníků lánské schůzky z řad sociálních demokratů situace zcela uklidnila.

"Já si myslím, že v té straně není vůbec jasno. Člověk si nemůže myslet, že tím, že teď jedno kolo pan Hašek prohrál, že teď jedno kolo pan prezident zřejmě prohrál, že je všechno vyřešeno. Ta strana je do jisté míry rozdělená, vidíme to i na tom, jak se urputně bojuje třeba v Jihomoravském kraji, když to hlasování Hašek versus Sobotka dopadlo o jeden hlas, tak to asi nebude tak obrovská převaha pana Sobotky. Myslím si, že to vyřešeno není," upozorňuje komentátor.

"A myslím si, že pan prezident nepotřebuje nějakou silnou ČSSD, která dejme tomu se silnou stranou ANO a s ještě jednou udělají silnou vládu a on bude hrát nějaké čtvrté páté housle, to on asi nechce," domnívá se Fendrych, že prezident Zeman ještě neměl poslední slovo.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

18:04 860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

Česko stojí před otázkou, zdali následovat některé evropské země a vyslyšet volání Kyjevu o pomoc s …