Projev Miroslava Grebeníčka k prvnímu máji. Víc netřeba dodávat, raději si jej přečtěte

03.05.2015 19:59

Někdejší předseda komunistů Miroslav Grebeníček ve Znojmě na Svátek práce pronesl plamenný projev, v němž strhal vyrovnání státu a církví. Vyjádřil také pochopení pro ty, které zklamaly listopad 1989 nebo válka na Ukrajině, a pochválil někdejšího prezidenta USA Billa Clintona.

Projev Miroslava Grebeníčka k prvnímu máji. Víc netřeba dodávat, raději si jej přečtěte
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Grebeníček v poslanecké lavici

Podle Grebeníčka je dobré připomínat si 1. května hned dva Karly. Karla Hynka Máchu kvůli lásce a Karla Marxe kvůli dělníkům. Právě dělníci si museli vybojovat svá pozdější práva, a to i dělníci ve Spojených státech. Jenže po listopadu 1989 se slovo „dělník“ stalo téměř slovem sprostým.

„Někdy mám pocit, že veškeré to tlachání o pravdě a lásce bylo jen clonou pro majetkový převrat a obludné kádrování a kriminalizování živých i mrtvých. I to byl možná důvod, proč mnozí v sobě našli odvahu jít po listopadu 1989 proti proudu a veřejně se přihlásili ke koncepci radikální levice. Tím se také vraceli ke stále živému odkazu českého i mezinárodního dělnického hnutí, k tradicím boje proti fašismu, za národní osvobození a sociální spravedlnost,“ prohlásil.

Pochvala Clintona

Boj s fašismem vzpomněl především kvůli sedmdesátému výročí konce války. Před desítkami let si lidé slibovali, že nezapomenou na válečné hrůzy, ale při pohledu na Ukrajinu se ukazuje, že lidé zapomínají. Podle Grebeníčka si proto sluší připomenout slova exprezidenta USA Billa Clintona, který v roce 1995 složil Rusům hold přímo v Moskvě, protože v této zemi zemřelo za druhé světové války na 27 milionů lidí.

Celý projev ZDE

„Přišel jsem dnes, abych jménem všech lidí Spojených států vyjádřil hlubokou vděčnost za vše, co jste vydali a o co jste přišli, abyste porazili síly fašismu… Napsali jste jednu z nejvelkolepějších kapitol v historii hrdinství – u Leningradu, v bitvě o Moskvu, při obraně Stalingradu a při útoku na Berlín, kde vaše země ztratila v průběhu pouhých 14 dní 300 000 lidských životů,“ prohlásil tehdy Clinton.

Podobných projevů se prý asi od současné americké administrativy nedočkáme. Spojené státy spíš dnes přiživují napětí ve světě. Mělo by proto znovu zaznít volání po míru.

„A zaznívá to o to naléhavěji, jak před našima očima bezohledný cynismus vlády Spojených států amerických, generality Severoatlantického paktu a papalášů Evropské unie vede k vyvolávání nových a nových expanzí a konfliktů. Rozbombardovat, rozbíjet a vykrádat celé státy, vojenskými základnami ovládat a kontrolovat celý svět, to nemá s demokracií, se svobodou a základními lidskými právy nic společného. A je hanbou současné české vlády, že tuto politiku podporuje, že se jí účastní a že proti ní nevystupuje,“ udeřil Grebeníček. Nebezpečí agresivní politiky USA už si prý uvědomují i mnozí tamní politici. Za zrod Islámského státu totiž podle autora odpovídají právě NATO a USA.

Jak Spojené státy, tak EU by podle Grebeníčka měly raději řešit problémy chudoby a neinvestovat do zbraní.

Nepříliš vzdělaný Havel...

„A ještě jednu poznámku. Nepříliš vzdělaný exprezident Václav Havel na sklonku své politické kariéry nám stačil prozradit, že cílem Severoatlantického paktu má být vytlačení Ruska z Evropy do Asie. Po svých někdejších výzvách k humanitárnímu bombardování, po vyloženě militaristických postojích k řešení problémů Afghánistánu a Iráku přiřkl Severoatlantickému paktu jen jednu roli: prosazovat americké zájmy ve světě,“ připomíná dále komunista.

Stát platí prelátům jejich podivné aktivity

V závěru svého projevu Grebeníček znovu zopakoval, že komunisté budou vždy bojovat za pracující lidi a měl by tak činit i stát. Jenže místo toho vyplácí velké sumy církvím. „Ano, zákon o takzvaných církevních restitucích jde proti samotné myšlence křesťanství. Vracíme se do středověku, kdy se hamižní církevní hodnostáři obohacovali na úkor většinové společnosti. Právě proti tomu bojoval Jan Hus, kterého před šesti sty lety za kritiku nemravné a nenasytné církve upálili,“ poznamenává.

Nejen církevní restituce ukazují, že současný systém, který přivedl svět hned do dvou světových válek, je v krizi. Grebeníček tím narážel na kapitalismus, ale své posluchače nakonec uklidňoval, aby neklesali na mysli, neboť ten, kdo činí dobro pro druhé, neprohrává.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

migranti

Dobrý den, prohlášení Nerudové o migrantech jsem taky nepobral. Ale můj dotaz zní, zda se ví, kolik je v ČR aktuálně migrantů? A co si myslíte o migrantech z Ukrajiny? Máme je přijímat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Pohlreich zničil dnešní politiku. „Na plný kule...“

11:08 Zdeněk Pohlreich zničil dnešní politiku. „Na plný kule...“

„To, co mně na tom vadí nejvíc, je to, že tady někdo do tebe něco hustí na plný kule a snaží se tě p…