Prorektor a biochemik zabývající se viry: Vykupovat potraviny ve strachu z koronaviru? Lidi, neblbněte!

27.02.2020 20:31

Člen Učené společnosti České republiky doc. RNDr. Jan Konvalinka, CSc., prorektor pro vědeckou činnost na Univerzitě Karlově, se vyjádřil k čínskému koronaviru. Možná jinak, než by mnozí lidé čekali. Podívejte se sami.

Prorektor a biochemik zabývající se viry: Vykupovat potraviny ve strachu z koronaviru? Lidi, neblbněte!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka České republiky

Docent Jan Konvalinka se věnuje především výzkumu proteinů viru HIV, zejména virové proteázy, která je zodpovědná za dozrávání a šíření viru. Dalo by se tedy říci, že o virech leccos ví. A jako odborník na sociální síti Facebook zdůraznil, že víc než ze šíření čínského koronaviru má v Česku větší obavy z paniky, jakou zprávy o koronaviru vyvolávají.

„Kdybych žil ve Wuhanu v Číně, bál bych se koronavirové infekce. Protože ale žiju ve střední Evropě a jsem shodou okolností biochemik, co se celý profesionální život zabývá viry, tak se nebojím koronaviru, ale našich reakcí na něj. Bojím se toho, že mě někde v cizině někdo zavře preventivně do karantény. Bojím se, že moji vyděšení spoluobčané pod vlivem mediální masáže vykoupí základní potraviny a nebude co k večeři. Bojím se, že populističtí politici ve snaze předvést svaly zavřou hranice a pošlou celou Evropu do recese; a hlavně že se jim ty mimořádné stavy a omezování a atmosféra strachu zalíbí a ty hranice už neotevřou. Lidi, neblbněte. Myjte si ruce, jezte ovoce a zeleninu a nenechte se vystrašit,“ požádal své spoluobčany na sociální síti.

Jeho status sdílelo na 22 tisíc lidí a více než 300 spoluobčanů ke slovům pana docenta přidalo komentář. Odborník se dočkal díků, ale i pochybností. Někteří lidé dávali najevo, že příliš nevěří v to, že by před koronavirem ochránilo mytí rukou.

Lidi neblbněte, žádá odborník

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lipovská promluvila pro PL o penězích v ČT. Je to vážné. Wollner křičí: Moje generace jí vybojovala svobodu...

15:49 Lipovská promluvila pro PL o penězích v ČT. Je to vážné. Wollner křičí: Moje generace jí vybojovala svobodu...

Ekonomka Hana Lipovská, členka Rady ČT a kandidátka Volného bloku Lubomíra Volného pro podzimní volb…