Protektor Heydrich to prý s Čechy nemyslel zase tak špatně. Přečtěte si, co k tomu sepsal historik Krystlík

26.06.2015 9:36

Heydrich to s námi zas tak špatně nemyslel a vysokou školu mohl přece za války studovat, kdo chtěl. To plyne z textu česko-německého spisovatele a historika Tomáše Krystlíka, který vyšel jako kritika prezidenta Zemana a jeho tvrzení, že nás chtěl Heydrich „zotročit“.

Protektor Heydrich to prý s Čechy nemyslel zase tak špatně. Přečtěte si, co k tomu sepsal historik Krystlík
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rekonstrukce antentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha

Prezident Zeman se vyjádřil na adresu islamismu, kdy teroristy označil za hrozbu, vůči které se musí bojovat společně, jinak můžeme skončit, jako s námi zamýšlel Heydrich. „Mnohem fatálnější pro způsob českého uvažování a nazírání na svět jsou nepravdivá klišé o Heydrichových plánech,“ píše Krystlík.

Rozebírá Heydrichovu tajnou řeč, ve které se Heydrich vyjadřuje k osudu našeho národa, a podotýká, že sám Heydrich ve svém projevu zdůraznil, že jsou to jen teoretické způsoby zacházení s jednotlivými skupinami Čechů.

„Při pozornější četbě textu Heydrichova projevu laskavý čtenář nahlédne, že smrt hrozila pouze některým Čechům,“ obhajuje Krystlík a dodává, že se jednalo hlavně o ty, kteří mohli „Čechy někdy sešikovat a vést k odporu“. Tedy ty lidi, kteří měli možnost nějakým způsobem brojit proti režimu. Ti, co nevyhovovali rasou a smýšlením, se měli vystěhovat, těm, co nevyhovovali jen rasou, mělo být zabráněno v plození dětí, ale jinak měli v klidu dožít. „S ostatními se nic dít nemělo,“ podotýká Krystlík.

Celý text zde

Následně zabředne do statistik, kdy „87,54 % Čechů je vhodných pro přenárodnění“. Krystlík považuje za „skandál“, že se tato fakta dozvídáme až nyní, když situace nebyla podle něj zdaleka tak kritická, jak nám říká historie.

Dokonce jsme měli podle Krystlíka  nasazení na práci v Německu lepší podmínky pro život než Němci, protože jsme měli stejné mzdy, platy a povinnosti, nemuseli jsme však na nic přispívat a dokonce měli delší dovolenou. „...A ve velkých továrnách, jako příklad nechť poslouží plzeňské Škodovy závody, se pořádaly každý pátek po pracovní době zdarma zábavné estrády pro české zaměstnance,“ říká Krystlík a kritizuje Zemana za použití slova „zotročení“.

Nakonec se začne zabývat i vysokými školami, které sice byly zavřené, měli jsme však možnost studovat v Německu, pokud se člověk předtím věnoval lékařství či technickému oboru. Do Německa pak odešlo studovat 36 studentů v první vlně a později vysoké školství podporoval K. H. Frank, který chtěl, aby českých studentů bylo na německých školách více.

Pravda je podle Krystlíka taková, že ve finále německým školstvím prošlo na 3000 studentů, zpětně jim však v Československu tituly nikdo neuznal.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: spa

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura se ohradil proti pomluvám od Hrušínského, Láska se mu vysmál: Takto hájíte svobodu slova?

17:28 Okamura se ohradil proti pomluvám od Hrušínského, Láska se mu vysmál: Takto hájíte svobodu slova?

Senátor Václav Láska (SEN21) se podivuje nad jednáním předsedy SPD Tomia Okamury, který podal předža…