Protest proti Babišovi v regionech nezazářil. Třeba v Přerově vše přehlušil vánoční kamion

16.12.2019 22:10

Protestní akce za demisi premiéra Andreje Babiše (ANO), jež svolal spolek Milion chvilek pro demokracii, se v pondělí večer konaly v menších městech. Akce měly pokojný průběh. Ve většině měst se sešly řádově desítky demonstrantů. Pozdvižení čekalo na příznivce Milionu chvilek v Přerově. Tam hodinu před demonstrací započala akce s názvem Andělské vánoce s multimediálním kamionem, kterou zaštiťovala i skupina Agrofert. Proslovy asi padesátky demonstrujících tak nebylo téměř slyšet. V Domažlicích promluvila i Jana Filipová z Kolovče, která Babiše žaluje kvůli jeho výroku o „zaplacených“ demonstrantech. Protesty se konají s výjimkou Prahy a krajských měst.

Protest proti Babišovi v regionech nezazářil. Třeba v Přerově vše přehlušil vánoční kamion
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pražský pochod Milionu chvilek pro demokracii byl zakončen na Hlavním nádraží. Zde se rozdávaly letáky
reklama

Anketa

Chcete, aby Mikuláš Minář vstoupil do politiky?

4%
96%
hlasovalo: 18289 lidí
Stovky lidí se sešly i v menších městech Jihomoravského kraje. Odhadem stovka se jich sešla i ve Vyškově. Účastníci tam uspořádali „poslední zvonění“, zvonky a klíčky tak dali premiérovi najevo své přání, aby odstoupil.

Organizátoři akce na Vysočině vyčítali nejednotnost pravicovým politickým stranám. Podle Jiřího Doležala, který protesty organizuje ve Velkém Meziříčí na Žďársku, je neschopnost opozičních stran domluvit se důvodem, proč někteří lidé dali ve volbách hlas Babišovi. Ve Velkém Meziříčí se dnešního protestu účastnilo několik desítek lidí. V Třebíči jich přišla demonstrovat víc než stovka.

Právě na této demonstraci vystoupili i místní zástupci TOP 09 a Pirátů. Společně se distancovali od ostré výměny názorů vyvolané nedávným vyjádřením pirátského poslance Jakuba Michálka, který kritizoval bývalého šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska. Obě strany jsou podle nich dál připravené spolupracovat a voliči by se takovými „přestřelkami“ neměli nechat odradit.

Na pozdvižení měli zaděláno lidé protestující v Přerově. Tam se demonstrace uskutečnila od 17:00 na náměstí Přerovského povstání. O hodinu dříve však začala na stejném místě akce s názvem Andělské vánoce s multimediálním kamionem, kterou zaštiťovala skupina Agrofert a řada dalších firem spadajících do tohoto holdingu. Proslov přibližně pět desítek demonstrantů nebylo na místě kvůli probíhající vánoční akci téměř slyšet.

V Prostějově se na náměstí E. Husserla pod sochou Jiřího Wolkera sešla zhruba stovka lidí, s sebou měli transparenty, české vlajky i vlajku Evropské unie. Ke slovu se dostala zhruba desítka lidí, shromáždění ukončila po hodině státní hymna.

Opět došlo i na křídy. Na akci svolané spolkem Milion chvilek v Děčíně účastníci protestu několik hesel křídami namalovali na Husově náměstí na zem.

„Chceme, aby Andrej Babiš vrátil peníze, které mu nepatří. Je třeba ihned zastavit vládní zakázky, daňové úlevy a další dotace pro Agrofert. Státní správa tu má být pro občany, ne pro premiérovy kšefty. Andrej Babiš musí vrátit, co mu nepatří, a přestat si brát nás občany za své rukojmí. Česká republika není jeho firma,“ řekl ve svém vystoupení jeden z organizátorů dnešní akce v Turnově, student Daniel Havlík.

V Mladé Boleslavi se k protestům organizace připojila zhruba stovka lidí. S vlajkami a transparenty požadujícími demisi premiéra Andreje Babiše přišli po 17. hodině k lavičce Václava Havla v centru města.

Na akci v Berouně promluvili mimo jiných politolog Vratislav Doubek nebo ředitel Transparency International David Ondráčka.

V Čelákovicích byl kupříkladu k vidění poutač s nápisem „Ježíšku, prosím o svědomí a páteř pro Bureše“.

Kolem stovky lidí se sešlo v pondělí i na demonstraci proti premiérovi ve Vodňanech, odkud pochází předseda spolku Mikuláš Minář. Hlavní slovo obstaral u památníku Obětem komunistické zvůle Marcel Šimek z místního spolku Vodňany žijou, který sympatizuje s Milionem chvilek. Za bouřlivého potlesku připomněl, že premiér je trestně stíhaný, a poděkoval všem za účast.

Asi 100 až 150 lidí se podle pořadatelů sešlo v Domažlicích. K většímu zapojení do politiky, veřejného života a k zájmu o veřejné dění vyzvala účastníky Jana Filipová z Kolovče. Žena Babiše žalovala kvůli výroku o demonstrantech. Soud nepravomocně rozhodl o omluvě, premiér se proti verdiktu odvolal. Podle nepravomocného rozhodnutí soudu se jí má premiér omluvit za své výroky o tom, že byli demonstranti na loňských protestech proti vládě zaplacení. Na odvolací jednání se stále čeká.

„Dnes jsem mluvila pro inspiraci, aby se lidé zajímali o politiku, aby se do ní nebáli vstupovat, aby přestali politiku považovat za sprosté slovo. Týká se nás všech od narození po hrob,“ řekla Filipová ČTK. Nabádala lidi, aby se aktivně zajímali o dění ve svých obcích i krajích, aby komunikovali se svými poslanci. Chce, aby lidé přestali být lhostejní, vyzvala je také k tomu, aby chodili k volbám a agitovali za vyšší volební účast i všude ve svém okolí. „Dokud politické strany a politické spektrum nezměníme odspodu, budeme se pořád točit v kruhu,“ míní.

Z donesených svíček pak v Domažlicích lidé na zemi sestavili malé srdíčko na připomínku někdejšího prezidenta Václava Havla, který zemřel 18. prosince před osmi lety.

Spolek Milion chvilek a jeho příznivci už řadu měsíců požadují na demonstracích i formou petic demisi premiéra či zastavení státních zakázek a dotací pro holding Agrofert. Chtějí také hájit nezávislost justice i médií. Tvrdí, že Česko nemá mít v čele vlády politika, který je podle nich ve střetu zájmů a stále čelí trestnímu stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo. Babiš respektuje právo lidí demonstrovat, odstoupit nehodlá. Všechna obvinění odmítá. V úterý večer se příznivci Milionu chvilek znovu sejdou v Praze, ve čtvrtek se demonstrace přesunou do 13 krajských měst.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Děláme to tak schválně. Šokovat, naštvat lidi. Blokují auta kvůli klimatu, za týden chystají velkou věc v Praze

4:36 Děláme to tak schválně. Šokovat, naštvat lidi. Blokují auta kvůli klimatu, za týden chystají velkou věc v Praze

ROZHOVOR Je na místě motivovat lidi přes strach? „Úplné uklidnění bych vlastně nedoporučovala,“ říká…