Proti vládě se zřejmě bude protestovat v Bruselu. Jourová měla porušit slib

16.05.2014 20:09

Místní akční skupiny (MAS) dostanou zřejmě o třetinu méně peněz, než měly slíbeno. Vláda má dát na rozvoj venkova přibližně 20 miliard korun, což je podle Sdružení místních samospráv o třetinu méně, než slibovala ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová. MAS tak prý zvažuje protestní akce.

Proti vládě se zřejmě bude protestovat v Bruselu. Jourová měla porušit slib
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně a poslankyně Věra Jourová

Na tiskové konferenci to uvedli poslanci z klubu TOP 09 a Starostů Věra Kovářová a Stanislav Polčák. Ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO) podle nich slíbila 27 miliard korun. MMR nadále usiluje o to, aby se pro akční skupiny uvolnila původně ohlášená částka, sdělil úřad. Místní akční skupiny jsou společenstvím lidí, neziskových organizací, podnikatelů a veřejné správy, které spolupracují na rozvoji venkova a zemědělství. Kovářová kvůli nim v březnu ve sněmovně ministryni Jourovou interpelovala.

Ministryně jí tehdy odpověděla, že MMR jde do konečného vyjednávání s návrhem na minimálně 20 miliard z kohezní politiky a sedm miliard ze zemědělské politiky. Podle poslanců však například Ministerstvo průmyslu a obchodu peníze pro MAS odmítlo vyčlenit. „Je to veliká škoda, protože místní akční skupiny se velmi osvědčily v minulém programovém období," řekla Kovářová. Představitelé MAS prý zvažují, že budou proti postoji ministerstev protestovat v Česku i v Bruselu.

Může dojít opět k problémům s čerpáním dotací

Podle mluvčí MMR Radky Burketové se stále ještě jedná o penězích pro akční skupiny od ministerstev zemědělství a průmyslu a obchodu. V příštím týdnu bude kvůli tomu ministryně Jourová jednat s ministrem průmyslu Janem Mládkem (ČSSD) a ministrem zemědělství Marianem Jurečkou (KDU-ČSL). Podpora jednotlivým místním akčním skupinám bude limitována tím, kolik jich získá certifikaci Ministerstva zemědělství, upozornila mluvčí.

Sdružení místních samospráv už ve čtvrtek uvedlo, že MPO odmítá jednat o zapojení MAS do připravovaného operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. To podle sdružení může způsobit neschválení programu, zdržení v čerpání peněz i hrozbu vracení velké části peněz.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ane, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„To bych nikdy neschválil!“ Předvolební zásek. Rakušan potopil kampaň SPOLU

12:54 „To bych nikdy neschválil!“ Předvolební zásek. Rakušan potopil kampaň SPOLU

Do kampaně před evropskými volbami se vložil už i prezident republiky Petr Pavel, jenž uvedl, že ant…