Protikomunistická onanie, rozbitý gramofon. Poněkud skleslé setkání ODS

05.11.2012 7:36

KOMENTÁŘ ODS is not the best. To si musel uvědomit každý, kdo poslední měsíce alespoň občas nevynechával základní domácí zpravodajství. Brněnský sněm, opravuji, kongres s ostrými bezpečnostními podmínkami (viz kuličkový atentát na „Otce zakladatele“), kde byla zjevná snaha izolovat novináře od delegátů, působil pak jako smutná, až bezradná sešlost.

Protikomunistická onanie, rozbitý gramofon. Poněkud skleslé setkání ODS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Nečas na kongresu ODS
reklama

Leccos způsobily tři týdny staré krajské a senátní masakry občanských demokratů. Z tváří delegátů nebylo těžké poznat podobnou skleslost, jakou při povolebním setkání nečasovců s médii charakterizovalo jedno malé dítě. Císař a jeho suita byla zcela nahá po výroku nevinného: „Jé, voni jsou nějaký smutný…“ Předseda vlády a teď už i staronově strany se o víkendu pokoušel mluvit jinak než s obvyklou suchopárností. Jeho nejistota či strach však při vystavování partajních účtů na brněnském výstavišti patřila k nejpůsobivějším exponátům v dějinách největší středoevropské výstavní plochy.

V krizi bývá zvykem obracet se k vůdčí osobnosti. Nečasovi však vskutku chyběla vize. Ale nechyběla u toho televize, díky čemuž všichni viděli, jaký marasmus zasáhl Občanskou demokratickou stranu. Zkoušel hrát jako silný vůdce a zapálený řečník. Do Fidela Castra v mladších letech měl nicméně přes oceán daleko. Blíže rozhodně k soudobému modelu… Krapet připomínal také degenerovaného Gorbačova, když zdůrazňoval potřebu nového myšlení. Leč bylo to jako rozbitý gramofon.

TÉMA Kongres ODS

Volá se po změně, jenže tisíce členů ročně ztrácející partaj a „její“ země jsou tak prohnilé, že se nikdo neodváží jít věci na dřeň… Znamenalo by to ztrátu legitimity stávající kabinetní moci. Všechno se tudíž zase odbylo odkazem na špatnou komunikaci s nechápavou veřejností a trváním na tragické (hospodářské) politice. Bylo to jasné déjà vu. Ani personální odhad nemá Nečas lepší než Michail Sergejevič…

Rozhrkaný orchestrion připomínala většina významných řečníků. Strašení cestou do Řecka kvůli apriori zadlužující levici zní od stávající pravice uboze, neboť předvedla bezpříkladné tempo propadu státních příjmů i nefunkčnosti státu v jednom. ODS se ocitla v myšlenkové i personální chudobě a namísto své značky vysílá SOS. Snahu mobilizovat lhostejno čím členy zdeptané porážkami, politickou neschopností anebo skandály dokazuje rovněž pozvání monotematické Naděždy Kavalírové.

Antikomunistky, o níž se v archivářských kruzích vypráví, kterak ostře apelovala na hledání kompromateriálů proti docentu Pernesovi, jelikož známý vědec hodlal odideologizovat Ústav pro studium totalitních režimů. Její a dalších výzvy k sjednocení rozhádaných kolem „komunistického nebezpečí“ byly druhem onanie. Doufáním, že propagátoři polopravd a lží jim v průběhu stonásobného opakování sami uvěřili. Přidělili znaménko pravdy…

Při posledním kongresu si pak mohl předák občanské demokracie nadiktovat své nejvýznamnější spolupracovníky. Teď má situaci o notný kus horší. Zdaleka formálně i obsahově nejlepší, ač tradičně někým jiným napsaný projev pronesl zhrzený Mirek Topolánek. Jeho následovník poté utrpěl vítězství, načež ho obstoupili ambiciózní Kuba a znepřátelený Pospíšil. A vůči vůdčí osobnosti vždy loajální Miroslava Němcová – nazývaná kdysi „Klaus v sukni“ – přišla o první místopředsednictví, přičemž stěží o pár hlasů získala alespoň místopředsednictví řadové.

Část z pravděpodobné budoucnosti jeho partaje pak zazněla hned v úvodu, když vystoupil apoštol „tatíčkovy“ vůle. Den před tím masarykovsky tendující Klaus (kdysi kritik mocenského hradního centra TGM) jasně zdůraznil, že se nehodlá vměšovat do vnitřních procesů ODS. Pro jistotu se ani zoufalého rokování nezúčastnil, aby to co nejvíce vypadalo, jako by jen z povzdálí pozoroval ve vlastní šťávě se vařící partaj. Tu, co mu jí někteří „oškliví“ kdysi „ukradli“, což jistě nezapomněl. Teď je na tahu.

Pavel Kopecký

Autor je politolog. Titulek je redakční
   

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Pavel Kopecký

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo chce zhatit volby do Rady ČT? Dětinský omyl senátora Smoljaka, lidovecké obstrukce. A jasné slovo právníka k fintě z neziskovky

18:53 Kdo chce zhatit volby do Rady ČT? Dětinský omyl senátora Smoljaka, lidovecké obstrukce. A jasné slovo právníka k fintě z neziskovky

Zhatit volbu nových členů Rady ČT se pokoušejí ti zákonodárci, jimž nynější fungování České televize…