Protirestituční spisovatelka: Vrchnost se snaží, přepisuje učebnice. Ale lidem mozek nezatemní

11.03.2014 17:16 | Zprávy

Spisovatelka a aktivní bojovnice proti církevním restitucím Lenka Procházková si myslí, že ČSSD v protirestituční otázce nedělá, co by bylo třeba. Ona, stejně tak jako mnoho běžných občanů, totiž žádá, aby kolem vydávání majetku církvím proběhlo referendum. Novela, která by prodloužila lhůtu na zkoumání žádostí o restituce, kterou chce ve sněmovně ČSSD brzy předložit, totiž podle ní nestačí.

Protirestituční spisovatelka: Vrchnost se snaží, přepisuje učebnice. Ale lidem mozek nezatemní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Podle Procházkové je to velké okradení českého státu hlavně katolickou církví

Jakoby se ČSSD chtěla před občany očistit za to, jak se předloni ve sněmovně postavila k zákonu o církevních restitucích. Podle mnohých kritiků - a mezi nimi nechybí spisovatelka Lenka Procházková - totiž mohli sociální demokraté přijetí normy zabránit, ale neučinili to s nasazením všech sil. Právě proto jsou jejich nynější kroky jen jakousi náplastí... O co jde?

Poslanci ČSSD totiž zveřejnili, že chtějí zvolnit tempo vydávání majetku církvím, k čemuž mají i hotový návrh zákona. Norma by prodloužila lhůtu na zkoumání žádostí o restituci majetku církvím o půl roku. Nyní je tato lhůta na posouzení žádostí totiž šestiměsíční, což ale podle sociálních demokratů zvyšuje riziko chybného rozhodnutí. Nově by tak měly příslušné orgány, tedy například Státní pozemkový úřad, na posouzení rok.

ČSSD: Cílem je, aby byl návrh přijat

„Chceme tím pomoci zabránit chybám, které by byly nevratné," informoval v této souvislosti server iDnes.cz šéf ústavně právního výboru Jeroným Tejc s tím, že jeho kolega Jaroslav Foldyna byl pověřen tím, aby o tom jednal se zástupci ostatních stran koalice. „Naším cílem totiž je, aby nebyl návrh jen předložen, ale byl také přijat," vysvětlil Tejc.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vlajky Ukrajiny a EU. Úklon Lipavského.“ Holec v hrůze. Co odhalila návštěva Zelenského?

17:59 „Vlajky Ukrajiny a EU. Úklon Lipavského.“ Holec v hrůze. Co odhalila návštěva Zelenského?

Komentátor Petr Holec nechápe, proč byli vládní politici při nedělní návštěvě ukrajinského prezident…