Protokolář Forejt promluvil v bulváru: Kdo strhl prezidentskou vlajku, urazil i Masaryka a Havla

04.12.2018 19:16

Bývalý ředitel odboru protokolu Kanceláře prezidenta republiky Jindřich Forejt poskytl rozhovor bulvárnímu serveru Extra.cz. Z Hradu odešel v prosinci roku 2016, nyní je zaměstnán v Institutu Václava Klause.

Protokolář Forejt promluvil v bulváru: Kdo strhl prezidentskou vlajku, urazil i Masaryka a Havla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt
reklama

„Protokol má věci usnadňovat, pokud máte pravidlo a znáte ho, dělá to váš život jednodušší. Jedná se o obecně respektované zákonitosti, pokud se u nás jezdí vpravo, pak všichni jezdíme vpravo, kdybyste jela doleva, nabouráte. Nedávno měl snad jeden z hradních úředníků tvrdit, že na Hradě určuje protokolární pravidla tamní šéf protokolu. To je prostě hloupost,“ nechal se úvodem slyšet Forejt. Jeho osobně dle jeho slov fascinují lidé, kteří se pouštějí do organizování akcí, a nedisponují potřebným klíčem.

Forejt byl na Pražském hradě již od dob Václava Havla, byl spolupracovníkem Václava Klause i Miloše Zemana. A jak říká, na Hrad nikdy nemůže přijít žádný nováček. „Každý kandidát musí absolvovat prezidentskou kampaň. Ona trvá dost dlouho a vy se v ní nějak profilujete, máte veřejná vystoupení a i ta probíhají podle nějakých pravidel. Takže základní výbavu pro tento úřad vždy získáte,“ sdělil muž, jenž je výrazným odpůrcem přímé prezidentské volby.

Původní text ZDE

„Jen proto, že kandidát některých nevyhrál, neznamená to, že není legitimně zvoleným prezidentem všech občanů České republiky. S tímto vývojem bohužel souvisí také změna náhledu na vážné symboly prezidentského úřadu. Když před pár lety někdo strhl nad Hradem standartu, tak to pro mě jako pro občana i jako pro šéfa protokolu rozhodně nebyl protest proti Miloši Zemanovi. Vlajka prezidenta Miloši Zemanovi nepatří, ta patří prezidentu republiky a ten, kdo ji strhl, tak urazil současného držitele této funkce stejně jako Masaryka, Beneše, Svobodu nebo Havla,“ poznamenal následně Forejt. 

Svůj odchod z Hradu komentovat nechtěl. Rád je za to, že se mu za jeho působení povedlo zachovat tři principy. „Mít klíč pro vysvětlení akcí, za které jsem byl zodpovědný, zůstat úředníkem v prvním úřadě v zemi ve chvíli, kdy ho ovládli neúředníci, a jsem hrdý na to, že mohu dnes říct, že za mého působení se na Hradě vždy jezdilo vpravo v prostředí, kde se vpravo jezdit má,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tři nahé zadky... ODS podepsala spolupráci s lidovci a TOP 09 a zakladatel strany se neudržel

18:18 Tři nahé zadky... ODS podepsala spolupráci s lidovci a TOP 09 a zakladatel strany se neudržel

Publicista, stomatolog a někdejší poslanec Miroslav Macek se opět se svými příznivci podělil o glosy…