Konference potvrdila, že pražské protonové centrum zaujímá výrazné místo ve světové protonové komunitě. Pozornost světových médií, kterou poutala léčba britského pacienta Ashyi Kinga, zapsala jméno České republiky do historie protonové léčby. A informace o nové metodě, které jeho léčbu doprovázely, ocenila odborná i laická veřejnost.
Právě léčba dětských pacientů byla jedním ze stěžejních témat a pediatrické malignity byly prezentovány jako nezpochybnitelná indikace k protonové radioterapii. Anita Mahajan z MD Anderson Cancer Center uvedla, že protonovou radioterapii podstupuje přibližně 50% dětí léčených v MDACC, druhá polovina je léčena fotony (většina z nich TBI (total body irradiation), zbytek v paliativní indikaci.
Významnou a diskutovanou indikací byl karcinom prostaty. Prezentacemi se prolínala mimořádně vysoká efektivita protonové radioterapie s mimořádně nízkou toxicitou. Protonové centrum Floridské univerzity prezentovalo výsledky 228 nemocných, kdy 5-leté přežití bez biochemického relapsu bylo 99,7% pro nízce rizikové pacienty a 92,7% pro středně rizikové nemocné. Konference potvrdila zejména význam protonové terapie u mužů pod 60 let věku, u kterých je jedním z nejdůležitějších rozhodovacích faktorů při volbě terapie karcinomu prostaty zachování sexuální aktivity.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: az