Provozy, které zápachem obtěžují okolí, mohou žádat o dotace

05.02.2016 6:48

Až 50 milionů korun mohou získat firmy a provozy, které svým zápachem obtěžují okolí či zamořují životní prostředí některými těžkými kovy. Ministerstvo životního prostředí se Státním fondem životního prostředí ode dneška zahájí výzvu. Firmy, města, kraje a veřejné výzkumné instituce tak budou moci do konce 29. dubna posílat úřadu náměty. Informace zveřejnilo ministerstvo na svém webu.

Provozy, které zápachem obtěžují okolí, mohou žádat o dotace
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Polovinu peněz mohou využít například kompostárny nebo lakovny čili provozovatelé takových zdrojů, kteří způsobují zápach. Jde o podniky, které již dlouho neúspěšně řeší stížnosti na obtěžování zápachem. O dalších 25 milionů korun se mohou ucházet naopak provozy, které vypouštějí do ovzduší těžké kovy, jako třeba olovo, kadmium nebo rtuť. Jsou to zejména malé sklárny.

Problém podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) vzniká většinou tam, kde se dříve nedomyslelo územní plánování a povolila se průmyslová zástavba v těsné blízkosti obytných domů, anebo se naopak domy dostavěly blíže k továrnám.

Ministerstvo podle Brabce historicky poprvé nabízí možnost, aby si podniky mohly dovybavit provozy sofistikovanými technologiemi na odstraňování pachu nad rámec toho, co jim předepisuje evropská i národní legislativa. „Na nová zařízení přispějeme z části, maximálně 60 procenty z celkových nákladů, zbytek si firmy uhradí samy,“ uvedl ministr.

Projekty se musí uzavřít do konce roku 2019. Žadatel může dostat od půl milionu do 10 milionů korun. Při hodnocení projektů přitom ministerstvo zohlední ty provozy, které se nacházejí přímo v obytné zástavbě nebo v blízkém okolí. Zvýhodněním může být i důkaz, že si lidé z okolí již v minulosti na zápach stěžovali.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V Senátu se chystá boj za práva českých držitelů zbraní

22:58 V Senátu se chystá boj za práva českých držitelů zbraní

Peticí LIGY LIBE „Za zachování práv bezúhonných českých občanů v oblasti legálních zbraní“ se bude p…