Prozíravý Tvrdík? Možná při epidemii oceníme, co nechal vybudovat jako ministr

13. 3. 2020 14:12

Exministr obrany, bývalý šéf ČSA a dnes hlavní tvář česko-čínských obchodů, Jaroslav Tvrdík, nemá pověst nejlepšího manažera v Česku. Jedna věc, kterou prosadil, se teď ale může ukázat jako dobrá. Nechal postavit záložní nemocnici v Orlických horách, když se po 11. září 2001 obával, že by se Česká republiky mohla stát terčem biologického útoku. S nástupem pandemie koronaviru by Tvrdíkova nemocnice mohla najít uplatnění.

Prozíravý Tvrdík? Možná při epidemii oceníme, co nechal vybudovat jako ministr
Foto: Radim Panenka
Popisek: Jaroslav Tvrdík
reklama

V České republice každý den mírně naroste počet osob nakažených čínským koronavirem, který se k nám dostal nejčastěji přes Itálii. Pokud by se situace dramaticky zhoršovala, vláda má k dispozici záložní vojenskou nemocnici, kterou může plně probudit k životu během pár hodin. Čeká se jen na povel.

Je to vlastně pomník exministra obrany Jaroslava Tvrdíka za 1,75 miliardy korun. Právě on nechal po pádu newyorských dvojčat tajně vybudovat uprostřed lesů v Orlických horách armádní nemocnici, která by sloužila pro případ napadení Česka biologickými zbraněmi. Centrum biologické ochrany však bylo využito pouze jednou, když se dva vojáci – navrátilci ze zahraniční mise – dostali do izolace kvůli podezření na nákazu nebezpečným virem. Nyní to vypadá, že skrytá nemocnice, jejíž provoz vyjde na více než 120 milionů ročně, může najít své využití. Armáda čeká jen na žádost od hlavní hygieničky,“ napsal server.

V první fázi zařízení může přijmout třicet osob, později i sto případů, které lze zcela izolovat.

V nemocnici prozatím pracuje jen pár pracovníků, kteří se zde věnují např. výzkumu nebezpečných látek. V případě potřeby ale může do zařízení nastoupit asi sedmdesát pracovníků z Fakulty vojenského zdravotnictví v Hradci Králové nebo ze svých pracovišť, kde slouží v dalších vojenských nemocnicích v Olomouci a v Praze.

„Nemocnice ukrytá uprostřed lesů je však jediné české zařízení, kde se smí manipulovat se vzorky nemocí, které spadají pod nejvyšší biologický stupeň ochrany číslo čtyři. A je i na evropské poměry unikátem, protože jiné státy mají obvykle jen několik takových lůžek v rámci běžného zdravotnického zařízení. Tady se však dá přechovávat i živá kultura pravých neštovic, již vymýcených a bedlivě střežených v několika málo laboratořích světa, nebo ebola, SARS, otevřená tuberkulóza, antrax či vzorky dalších vysoce nakažlivých chorob například na bázi filovirů, jako je horečka marburg. Nemocnice má totiž důkladnou vstupní ochranu – dokonalou filtraci vzduchu, trojitá okna s velkými mezerami s vakuem v meziokenním prostoru a další vychytávky,“ pokračoval server.

Nemocnice je dokonale uzavřena, má vlastní čističku vody i vzduchu a připravena je i na riziko požáru. Počítá se prý s tím, že by lidé v této nemocnici mohli uhořet, ale okolí by bylo ochráněno před šířením nebezpečných látek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vondra tvrdě o USA: Změnilo se to. Trump? Nepěkná slova

14:28 Vondra tvrdě o USA: Změnilo se to. Trump? Nepěkná slova

Europoslanec Alexandr Vondra (ODS), který v minulosti působil na postu velvyslance ve Spojených stát…