Průšvih ČSSD: Hejtman si pěttisíckrát volal s mocným podnikatelem, který sedí ve vazbě

19.05.2014 7:11

Kauza podnikatele Martina Dědice, který si vysloužil přezdívku „ostravský Janoušek", dělá vrásky sociálním demokratům. Případ, kvůli němuž sedí vlivný podnikatel ve vazbě, ohrožuje voličsky nejdůležitější region ČSSD, píší Lidové noviny. Propojení politiků s šedou zónou na severu Moravy by se mohlo negativně podepsat na volebních výsledcích.

Průšvih ČSSD: Hejtman si pěttisíckrát volal s mocným podnikatelem, který sedí ve vazbě
Foto: rep
Popisek: Hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák

„Několik tisíc telefonních hovorů s významným podnikatelem či lobbistou za rok je zarážejících. Tak si člověk nevolá ani s manželkou," řekl LN místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka. Naráží tím na kontakt mezi stíhaným podnikatelem Dědicem a hejtmanem Moravskoslezského kraje Miroslavem Novákem (ČSSD). Jak podotýká deník, Novák navíc patří mezi klíčové spojence šéfa strany a premiéra Bohuslava Sobotky.

Na Dědicovu aféru upozornil týdeník Euro, který informoval o policejním vyšetřování několika zakázek z období let 2009 až 2012, týkajících se ostravského dopravního podniku a městské nemocnice. Pro sociální demokracii jsou nepříjemné zejména odposlechy, ze kterých vyplynulo, že s podnikatelem byli v těsném kontaktu vysoce postavení politici z ostravské organizace strany. Sám hejtman Miroslav Novák měl údajně s Dědicem za posledních 16 měsíců 5077 hovorů.

Někteří členové ČSSD pochopili, že je pro ně kauza citlivá. „Jardo, teď bychom měli radši držet hubu," citují LN poslance sociální demokracie, kteří okřikli svého kolegu za to, že navrhl propírat koaličního partnera hnutí ANO kvůli případu firmy Agrotec patřící pod skupinu Agrofert Andreje Babiše.

ČSSD získala v loňských volbách nejvíce hlasů (početně i procentně) právě v severomoravském regionu. Bojí se proto, že by kvůli kauze mohla před komunálními volbami o cennou přízeň voličů přijít. Předseda strany Sobotka sice osobně prozkoumal situaci, nicméně uvedl, že nevidí důvod, proč do ní zasahovat.

O svoji pověst se údajně bojí i další sociální demokraté

„Tak, jak sleduji v médiích kauzu pana Dědice, jeví se mi spíše jako záležitost souboje místních podnikatelských skupin než něco, co by musela řešit ČSSD. Je to věc policie, ať tedy koná rázně a objektivně," odpověděl Sobotka na dotaz. Stejně se k celé věci staví také hejtman Novák. „Nikdo z členů ČSSD není obviněn, proti nikomu není vedeno trestní řízení," napsal LN.

Zato ostravský primátor Petr Kajnar, který z ČSSD odešel před sněmovními volbami, je znepokojen. „Podle toho, co se objevilo v médiích, je pan Novák důležitou politickou spojkou pana Dědice. Já jsem do této koncepce nezapadal, proto jsem musel stranu opustit. Vychází najevo, že to je mafie," prohlásil.

Podle zdrojů LN z ČSSD si s lobbistou často telefonovali také europoslanec Vojtěch Mynář nebo starosta Ostravy-Poruby Lubomír Palyza. Hrůzou, aby ho Dědicova kauza nesemlela, prý trne také poslanec Adam Rykala.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pane redaktore ČT, nedělejte tu sluníčkářskou žumpu. A zameťte si před svým prahem. Pokus o grilování Okamury se totálně obrátil

19:46 Pane redaktore ČT, nedělejte tu sluníčkářskou žumpu. A zameťte si před svým prahem. Pokus o grilování Okamury se totálně obrátil

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura se na tiskové konferenci před jednáním Poslanecké sněmovny pustil r…