Průšvih? Média prohrábla maily Sobotkova muže a rozebírají zejména tuto věc. A jsou zde i další informace

07.01.2016 6:54

Korespondence premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) je v současné době tématem číslo jedna. Hackeři, kteří prolomili bezpečnostní heslo premiérovy soukromé schránky, totiž zveřejnili desítky jeho e-mailů. V době, kdy se do schránky dostali, v ní bylo 2 919 doručených zpráv, píše MF Dnes s tím, že únik zpráv nyní řeší protimafiánský útvar. A to z důvodu obav, aby někdo premiéra dosud nezveřejněnými e-maily nevydíral.

Průšvih? Média prohrábla maily Sobotkova muže a rozebírají zejména tuto věc. A jsou zde i další informace
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

„Je evidentní, že e-maily byly ukradeny přímo z e-mailové schránky. Do ní se mohli dostat tak, že ukradli heslo z počítače uživatele, tedy jinými slovy mohli ukradout i další hesla do jiných aplikací,“ varují podle zdroje MF Dnes vyšetřovatelé. Podle nich vážnější věci mohou teprve přijít. 

Zprávy, které v současné době hackeři zveřejnili, se týkají především migrační politiky či ovlivňování průzkumů veřejného mínění. Podle specialisty firmy na řešení e-mailové bezpečnosti Excello Tomáše Charváta hackeři zřejmě nabourávali schránku předsedy vlády opakovaně. „Když se hackerům podaří získat přístup do schránky takto exponovaného člověka, tak není cílem ukrást informace a zmizet, ale krást co nejdéle. Navíc než se tím pročetli, než vše zpracovali...“ uvedl pro MF Dnes. Jaké další zprávy ve schránce byly, se prozatím neví. Pro časopis Respekt však Sobotka uvedl, že za dva roky ve funkci premiéra nikdy žádným e-mailem neposlal informace, které by podléhaly jakémukoliv stupni utajení. 

Únikem informací z e-mailové schránky se zabývají i další dnešní noviny, a to rovněž ty, které patří ministru financí a předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi – Lidové noviny. 

Ty informují především o tom, jak se premiérův poradce Oto Novotný rozčiloval nad průzkumem veřejného mínění agentury STEM. „Zkomplikoval jste mi život,“ napsal například Novotný řediteli agentury Janu Hartlovi. Následně Hartlovi píše, že to, že STEM uvedla, že ANO má výrazně vyšší podíl voličské podpory, považuje za závažný problém, který může ohrozit budoucí spolupráci. 

„Každopádně musím požadovat, že podmínkou naší příští spolupráce bude, abyste v žádném případě nepracovali pro hnutí ANO. ... Jste profesionál, takže víte lépe než já, co je třeba dělat. Rád bych s Vámi dále opravdu spolupracoval, vždy jsem za Vámi stál, i když... Však víte,“ stojí například v e-mailu Hartlovi.

„Prosím, zvažte všechny okolnosti a dejte mi ASAP vědět. Je to na vážný osobní pohovor,“ vyzývá Hartla odesílatel.

Nejsledovanější český server Novinky.cz navíc dodal, že Novotný v korespondenci s Hartlem také uvádí, že musí požadovat, aby podmínkou spolupráci bylo to, že agentura nebude spolupracovat s hnutí ANO. 

Pravost e-mailů Hartl ani Novotný nepotvrdili. Hartl však pro server Novinky.cz uvedl, že v mnoha otázkách se s panem Novotným neshodne. „S panem Novotným vedu čas od času vážné profesionální rozhovory,“ řekl k celé události.

To, že by ČSSD chtěla ovlivňovat výsledky průzkumů, však vyloučil premiérův poradce Vladimír Špidla. Ten se tak tento kardinální průšvih jeho strany snaží zcela evidentně uklidnit.

„Všichni kolegové včetně Oty Novotného respektují pravidla řemesla. Neumím si představit, že by někoho napadla taková hloupost, že by se manipuloval průzkum. Ani si neumím představit, že by nějaká renomovaná agentura riskla, že to udělá, pak se to provalí a má po kšeftu. To je absolutní blbost,“ uvedl pro deník Právo.

Původní text ZDE

Kromě průzkumů však premiérova schránka například obsahovala zprávy z uzavřených jednání Rady Českého rozhlasu, která vybírá nového šéfa veřejnoprávního média. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Že na Donbasu nejsou ruští vojáci, ale dobrovolníci? Tak ale dobře placení!“ Zaorálek se rozčiloval na Schneiderově akci k výročí Majdanu a publikum ho málem rozneslo

19:41 „Že na Donbasu nejsou ruští vojáci, ale dobrovolníci? Tak ale dobře placení!“ Zaorálek se rozčiloval na Schneiderově akci k výročí Majdanu a publikum ho málem rozneslo

Čubčí syn Porošenko, gruzínští střelci z oken konzervatoře na kyjevském Majdanu. Spálení lidé ve vyp…