Průšvih. Prázdný sklad alkoholu v Lánech. A nejen to. Novináři jsou rychlejší než policii. Už „vědí“

06.03.2023 16:05 | Kauza

Kancelář prezidenta republiky na základě externího auditu ve Správě Pražského hradu podává trestní oznámení kvůli podezření z majetkové a hospodářské trestné činnosti. Už v říjnu loňského roku byl tehdy bez vysvětlení odvolán ředitel SPH Ivo Velíšek. „Advokátní kancelář mi následně doporučila podat trestní oznámení, jak na konkrétní osoby, tak na neznámého pachatele,“ uvedl kancléř Vratislav Mynář s tím, že existují podezření z porušení povinnosti při správě cizího majetku, krádeže, zpronevěry či podvodu.

Průšvih. Prázdný sklad alkoholu v Lánech. A nejen to. Novináři jsou rychlejší než policii. Už „vědí“
Foto: Hana Brožková
Popisek: Hradní kancléř Vratislav Mynář měl tiskový brífink k hospitalizaci prezidenta Miloše Zemana. Obul se do předsedy senátu Miloše Vystrčila

Velíšek byl z pozice šéfa Správy Pražského hradu odvolán v říjnu minulého roku, aniž by se hradní kancelář k důvodům jeho odvolání vyjádřila. „Dnes jsem byl zavolán, dostal jsem papír, že jsem odvolaný, a tím to skončilo,“ uvedl tehdy Velíšek podle informací serveru iRozhlas.cz. Velíšek byl v čele SPH 16 let.

Velíškovo odvolání nyní zdůvodnil hradní kancléř Vratislav Mynář, podle nějž pod Velíškovým vedením probíhala ve Správě Pražského hradu možná zpronevěra a další podvody. „Na základě dílčích zjištění jsem rozhodl o odvolání ředitele SPH pana Velíška. Advokátní kancelář mi následně doporučila podat trestní oznámení, jak na konkrétní osoby, tak na neznámého pachatele,“ pronesl Mynář na pondělní tiskové konferenci, jak informuje server CNN Prima News.

Hradní kancelář v tiskové zprávě informuje o konkrétních prohřešcích, které byly během auditu objeveny. „V době od 1. 3. 2022 do 26. 9. 2022 provedl Nejvyšší kontrolní úřad komplexní kontrolu majetku a peněžních prostředků státu, se kterými je příslušná hospodařit KPR a jí zřízené příspěvkové organizace (tedy Správa Pražského hradu a Lesní správa Lány). S ohledem na dílčí výsledky zjištění NKÚ ukazující na pochybení na straně SPH rozhodl vedoucí KPR o odvolání bývalého ředitele SPH z funkce,“ píše se v tiskové zprávě.

Další externí audit poté měl odhalit tři vysoce závažná provinění a sedm středně závažných. Mělo například docházet k vážným nedostatkům v oblasti zadávání veřejných zakázek nebo v evidenci a svozu hotovosti. Docházelo k „nevhodnému způsobu předkládání nabídek nebo nesprávně stanovené předpokládané hodnotě a tím riziku mimořádně nízké nabídkové ceny“. V oblasti evidence a svozu hotovosti nebyla nastavena „evidence bezpečnostních sáčků a nedostatečnost kontrolních mechanismů v rámci přepočítávání hotovosti“. Dále nebyla prováděna kontrola hotovosti v měničkách nebo nebyly uzavřeny dohody o hmotné odpovědnosti.

„Jde v souhrnu o vysoké částky finanční hotovosti, jejíž evidenci bývalý ředitel SPH Ing. Ivo Velíšek ponechal zcela nedostatečnou, a to od převzetí, shromáždění, po převoz, zaúčtování a uložení. Zcela absentovala průkazná evidence tržeb, jejího počítání, svozu a zaúčtování. Tím vytvořil možný prostor pro majetkovou trestnou činnost, zejména v podobě krádeže a zpronevěry,“ uvádí tisková zpráva.

Souběžné s tím prý docházelo k nesprávnému nakládání se dřevem v areálu Pražského hradu a zámku Lány. „Byla zjištěna absolutní absence účetní a vůbec faktické evidence dřeva v rámci Správy Pražského hradu. Byl tak vytvořen prostor pro rozkrádání a nehospodárné nakládání s majetkem státu. Jde o materiál v hodnotě minimálně stovek tisíc korun. Za tento stav jsou odpovědni bývalý ředitel SPH a jím jmenovaná bývalá ředitelka Odboru zámek Lány Ing. Michaela Javůrková,“ píše se v prohlášení s tím, že z těchto důvodů byla Javůrková také propuštěna.

Problémy se objevily i při hospodaření se stáčeným alkoholem z ovoce z vlastní produkce. „Rovněž v tomto případě se jedná o absenci řádné účetní evidence, resp. její nesoulad s faktickým stavem skladu alkoholu. Po odvolání Ing. Velíška a Ing. Javůrkové z funkcí byl nalezen sklad alkoholu na zámku Lány téměř prázdný a bylo zde konstatováno vysoké manko,“ informuje Kancelář prezidenta republiky.

Výsledkem auditu je proto formulace podezření z majetkové a hospodářské trestné činnosti. „V souhrnu se jedná o podezření z následujících trestných činů u konkrétních osob i dosud nezjištěných pachatelů: ‚Porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže, zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění, porušení povinnosti při správě cizího majetku, krádež, zpronevěra a podvod‘,“ uvádí se v tiskové zprávě s tím, že věc již byla předána orgánům činným v trestním řízení.

Sociální sítě zaplavily komentáře, které se soustředí především na prázdný sklad alkoholu v Lánech, což je podle mnohých poslední ironickou tečkou za deseti lety prezidenta Miloše Zemana ve funkci. „To je ale náhoda, že to kancelář prezidenta zjistila zrovna teď: Zaměstnankyně odepisovaly ze skladu měsíčně 20 lahví alkoholu údajně na protokolární účely. Aniž by tyto lahve s alkoholem někdy viděly a aniž by byl odepisovaný alkohol oficiálně využit,“ reagoval novinář Michal Klíma.

I komentátor Petr Bittner vidí za prázdným skladem alkoholu v Lánech jiné příčiny než hradní kancelář. „Sklad alkoholu v Lánech byl nalezen téměř prázdný, oznámila prezidentská kancelář. Tak vzhledem k tomu že v průběhu mandátu se náš slovutný pan prezident prochlastal k hospitalizaci v bezvládném stavu, překvapilo by mě, kdyby tam našli cokoli jinýho než střepy a korek,“ napsal ironicky Bittner.

„Jen počkejte, až se auditoři dostanou do hradního skladu vinných klobás, to bude teprve jízda,“ přidal se šéfeditor Seznam Zpráv Jakub Štos.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bizár Green Dealu: Děda s babičkou za fabii budou platit, Leyenová za tryskáč ne

17:36 Bizár Green Dealu: Děda s babičkou za fabii budou platit, Leyenová za tryskáč ne

Opatření EU ETS 2, prosazené vládou ČR během předsednictví, nařídí platit povolenku z energie v domá…