Průzkum slibuje pozitivní vývoj ekonomiky

29.2.2012 3:21 odp.

Důvěra v českou ekonomiku se zvýšila. Zlepšení nastalo především v průmyslu a ve vybraných službách. V odvětví obchodu se důvěra naopak snížila a stav ve stavebnictví zůstal neměnný. Na pozitivním vývoji se podepsala zvýšená důvěra mezi podnikateli. Naopak důvěra spotřebitelů mírně klesla. Vyplývá to z průzkumu Českého statistického ústavu

Průzkum slibuje pozitivní vývoj ekonomiky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

Ve stavebnictví se situace mírně zlepšila, důvodem je však především to, že po mrazivých měsících začíná sezona. „Celkově se stavebnictví stále ještě zcela nevyrovnalo s dopady krize let 2008–2009. Částečně to zřejmě ovlivňují úsporná opatření vlády dotýkající se investic do dopravní infrastruktury, tak i chování spotřebitelů, kteří na nejistoty možného vývoje české i evropské ekonomiky reagují opatrností a vyčkáváním, firemní sféra pak také pečlivějším rozvažováním investic,“ informovala Hospodářská komora.

Největší zlepšení nastalo v průmyslu. „V únoru se hodnocení současné celkové ekonomické situace znovu nepatrně zvýšilo. Hodnocení současné celkové a zahraniční poptávky se zvýšilo také. Zásoby hotových výrobků se podle respondentů oproti minulému měsíci snížily. Respondenti očekávají pro příští tři měsíce mírné zpomalení tempa výrobní činnosti oproti mírnému zvýšení tempa zaměstnanosti,“ stojí ve zprávě Českého statistického úřadu.

Zásoby v obchodu se zvýšily

V odvětví obchodu a vybraných služeb se situace nezměnil. „Zásoby se zvýšily. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příští tři měsíců jsou oproti poklesu v lednu o trochu vyšší, pro příštích šest měsíců jsou nižší. Celkově se v únoru důvěra v obchodě meziměsíčně mírně snížila a v meziročním srovnání je stále o něco nižší,“ hodnotí obchod ČSÚ.

Indikátor spotřebitelské důvěry se meziměsíčně mírně snížil. „Ze šetření mezi spotřebiteli v únoru znovu vyplynulo, že se pro příštích dvanáct měsíců mírně snížily obavy spotřebitelů ze zhoršení celkové ekonomické situace i ze zhoršení jejich vlastní finanční situace. Podíl respondentů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, se také snížil. Úmysl spořit se snížil, nadále však méně než polovina domácností uvádí, že s ohledem na svou současnou finanční situaci spoří,“ uvedl ČSÚ ve zprávě.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor:

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Jak zabráníte vzniku ukrajinských ghet?

Co když tu vznikne stejný problém jako s romskými ghety, který neumí stát vyřešit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Puchýřky tam, kde je opravdu nechcete. Prague Pride musel vydat hodně nepříjemné varování. Mluvili s nimi z úřadu

15:21 Puchýřky tam, kde je opravdu nechcete. Prague Pride musel vydat hodně nepříjemné varování. Mluvili s nimi z úřadu

Dva roky fanouškům festivalu Prague Pride bránil v plnohodnotném setkání covid. Letos tedy pochod Pr…