Průzkumy lhaly o volbách. ČRo už je asi nebude zadávat

16. 10. 2012 16:18

Český rozhlas bude zvažovat, zda bude do budoucna zadávat předvolební průzkumy a nebude hledat jiný klíč výběru kandidátů do debat. Důvodem jsou rozdíly mezi výsledky předvolebních průzkumů a reálnými výsledky voleb. V tiskové zprávě to dnes uvedl ředitel komunikace veřejnoprávního rozhlasu Jakub Čížek.

Průzkumy lhaly o volbách. ČRo už je asi nebude zadávat
Foto: rozhlas.cz
Popisek: Logo Českého rozhlasu
reklama

Rozhlas podle něho požádal agenturu ppm factum, která pro něj průzkumy zajišťovala, o podrobný rozboru, proč se výsledky výzkumů a voleb lišily více než v minulosti. Rozhlas bude i na základě této analýzy podle Čížka jednat o tom, zda a v jaké míře bude s touto agenturou spolupracovat.

Žádný volební model není přesný

"ČRo bude zároveň vážně zvažovat, zda vůbec bude do budoucna zadávat vlastní předvolební průzkumy a zdali nehledat jiný klíč pro nominace kandidátů do předvolebních debat," uvedl Čížek. Podotkl, že ani jiné volební modely nebyly přesné a klíč nominace na jejich základě může být zpochybnitelný.

Jan Herzmann z ppm factum uvedl, že agentura analýzu provede. Upozornil na to, že průzkumy nebyly zpracovávány jako předpovědní modely. Pokud bude ČRo i v budoucnu vypisovat výběrové řízení na tyto služby, ppf factum se bude o zakázku ucházet. "Spolupráci po obsahové a procesní stránce pokládáme za velmi dobrou," řekl ČTK Herzmann

Agentura už v pondělní tiskové zprávě sdělila, že její průzkumy zachytily hlavní společenské trendy - posilování KSČM a oslabování ostatních parlamentních stran. Podcenily však nechuť hlasovat pro vládní strany, tendenci vyjádřit protest volbou KSČM nebo regionálních uskupení, napsala agentura.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dostat Rusko na kolena? Erdogan si hraje s ohněm, varuje Štefec. Evropo, pozor

19:23 Dostat Rusko na kolena? Erdogan si hraje s ohněm, varuje Štefec. Evropo, pozor

Zbrojní analytik Jaroslav Štefec se domnívá, že aktuální plány Turecka ohledně Krymu nelze nazvat ji…