První Havel, teď Greta. Podržte se

17. 9. 2019 14:33

Švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová se dočkala stejné pocty jako třeba bývalý prezident Václav Havel. Na Univerzitě George Washingtona si převzala ocenění organizace Amnesty International. Za své aktivity na ochranu klimatu byla vyhlášena Velvyslankyní svědomí. Do USA, kde se bude účastnit klimatického summitu OSN, přicestovala středoškolačka „ekologickou cestou“ na solární jachtě.

První Havel, teď Greta. Podržte se
Foto: Repro Twitter
Popisek: Klimatická aktivistka Greta Thunbergová na dohled od Manhattanu
reklama

Cena nenáleží pouze samotné Thunbergové, ale je určena všem mladým lidem, kteří už rok na její popud demonstrují, uvedl generální tajemník Amnesty International Kumi Naidoo. Thunbergová spustila své demonstrace na ochranu klimatu v roce 2018, kdy každý den seděla před švédským parlamentem a vyžadovala po vládě snížení emisí.

Anketa

Kdo by byl lepší předseda TOP 09?

hlasovalo: 13194 lidí

Po jejím vzoru se konají milionové demonstrace mladých lidí po celém světě v rámci hnutí Pátky pro budoucnost. „Změny a politické kroky, které jsou k řešení krize zapotřebí, nyní zkrátka neexistují,“ uvedla podle webu Aktuálně.cz ve svém univerzitním projevu mladá Švédka a dodala, že se musí vyvíjet tlak na osoby u moci, aby skutečně začaly konat.

„Udělali věci, které se nám nikdy nepovedly, přestože bojujeme desítky let,“ ocenil snahy mladých aktivistů šéf Amnesty International Naidoo. „Nezapomínejme, že středoškolští studenti hrají velmi důležitou roli ve vzdělávání svých rodičů. ... Nedovolte Donaldu Trumpovi a Jairu Bolsonarovi, aby vás okradli o dětství,“ řekl přítomným studentům.

Thunbergová ve svém projevu na univerzitě opakovala výzvy k zastavení znečišťování ovzduší a varovala před ohrožením živočišných druhů. Na závěr své řeči zvolala „Uvidíme se na ulici!“ V týdnu se bude švédská středoškolačka účastnit summitu OSN, který se bude konat v americkém Kongresu.

Titul Amnesty International jako první převzal v roce 2003 bývalý český prezident Václav Havel. Dále byly oceněny osobnosti jako bývalý jihoafrický prezident Nelson Mandela nebo barmská disidentka a vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Země jde do kopru, smál se Moravec Babišovi. A vyslechl si za to od Faltýnka

15:05 Země jde do kopru, smál se Moravec Babišovi. A vyslechl si za to od Faltýnka

Funguje ještě vůbec koalice ANO a ČSSD držená u moci komunisty, když byly obří daňové změny prohlaso…