Prymula chce Sputnik, Jakub Janda zděšen. Připomíná škraloup

28.01.2021 13:56

S tím, jak značně vázne očkování proti covidu-19 a resort zdravotnictví jej již doporučilo i zastavit, se hledá řešení, jak by šlo proces urychlit. Poradce premiéra Andreje Babiše (ANO) Roman Prymula nastínil, že by nám mohly pomoci ruská vakcína Sputnik V a také celobuněčná čínská vakcína Sinopharm. Analytik Jakub Janda z Bezpečnostního centra Evropské hodnoty je zhrozen. „Ruský a čínský režim v něm mají přes obchodní vazby věrného spojence,“ varuje před Prymulou.

Prymula chce Sputnik, Jakub Janda zděšen. Připomíná škraloup
Foto: Facebookový profil Jakuba Jandy
Popisek: Analytik Jakub Janda
reklama

Anketa

Dostane se Robert Šlachta se svým hnutím Přísaha do Poslanecké sněmovny?

68%
32%
hlasovalo: 17281 lidí
Vakcína proti koronaviru začíná v Česku docházet a ministerstvo zdravotnictví dokonce ve středu prostřednictvím své mluvčí vydalo zprávu, že doporučuje krajům přerušit na dva týdny očkování první dávkou a pozastavit rezervace.

S řešením vytáhl premiérův poradce a někdejší ministr zdravotnictví Roman Prymula. Má jim být ruská vakcína Sputnik V. „Když jsme v akutním nedostatku vakcín, je to cesta, jak se k nim dostat rychleji a rychleji naočkovat populaci,“ řekl pro server Lidovky.cz s tím, že by Česká republika nemusela čekat na schválení ruské vakcíny na úrovni evropské unie a vakcínu by mohla schválit na základě odborného stanoviska Státního ústavu pro kontrolu léčiv sama.

„Ještě jsem neviděl výsledky velké studie, která byla zahájena až po registraci, protože tu byla velká nevole, že ta studie nebyla už před registrací, ale myslím si, že ty výsledky musely být předloženy teď Evropské lékové agentuře, kde bylo žádáno o registraci této vakcíny. Doufám, že se dostanou i na veřejnost,“ podotýká Prymula.

V rozhovoru pro Novinky.cz též Prymula poukázal na čínskou variantu očkovací látky. „Tato vakcína má svoje kouzlo v tom, že zřejmě nebude mít problém s nějakými mutacemi, protože tam má na svém povrchu celou řadu antigenů, jelikož jde vlastně o mrtvý virus. Na druhou stranu její imunogenita je kratší než u jiných vakcín, což znamená, že by se musela přeočkovávat asi jednou za šest měsíců. To je samozřejmě hendikep,“ uvedl o látce Sinopharm.

Prymula by chtěl o možné spolupráci s Ruskem, podobně jako to už učinilo Maďarsko, jednat i s Babišem.
Maďarsko dohodu o nákupu ruské vakcíny Sputnik V uzavřelo jako první z EU a objednalo hned dva miliony dávek. V zemi již ruská látka prošla i atestací.

Aktuální ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) však raději počká na stanovisko Bruselu. „Jsme jedním z evropských států, který ctí dohody a smlouvy, jež jsou uvnitř Evropské unie platné. Nemám nic proti žádné vakcíně, ať už je z Ruska, z Číny, z Indie, odkudkoliv, pakliže projde stejnými testy jako jakákoliv jiná v rámci Evropské lékové agentury,“ prohlásil.

Hrůzu z možnosti, že by se u nás očkovalo Sputnikem, má analytik Jakub Janda. „Není žádným překvapením, že Roman Prymula, který dlouhodobě sloužil jako čínský vlivový organizátor v Česku, najednou prosazuje očkování české populace necertifikovanou ruskou ‚vakcínou‘,“ spílá.
 
Pokud se prý „podíváte na Prymulovy ruské vazby“, tak to dle Jandy „dává naprostý smysl“. „Ruský a čínský režim v něm mají přes obchodní vazby věrného spojence,“ varuje před předním českým bojovníkem proti koronaviru.

A o epidemiologovi dodává, že: „Má svůj důvod, proč nedostal bezpečnostní prověrku a české bezpečnostní instituce mu nevěří.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

16:06 A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

„Zřejmě jeho jediný program je Antipirát. Z tohoto pohledu to ukazuje, že spíše úplně rezignoval na …