„Víte, z hlediska psychiatra je pohled na Vánoce dvojí. Ten první, který sdílí většina, že jde o období zvýšené hektičnosti, napětí, stresu. Aby bylo vše v pořádku připravené a na nikoho se nezapomnělo s dárkem… Ale profesionální pohled je jiný, dívám se prizmatem pacientů, kteří zůstávají v době svátků na nemocničních pavilonech, protože jsou nemocní a mnohdy také ani nemají za kým na Vánoce jít,“ řekl profesor Höschl. Vánoce v nemocnici podle něj mohou být i pěkné, záleží na lidech z personálu.
Cyril Höschl upozornil na to, že v tomto svátečním období roku vždy poklesne počet dokonaných sebevražd. „Jakoby si ti, co si chtějí vzít život, odkládali tento nezvratný čin na dobu, která není historicky tak vysoce emočně obsazena. Jakoby ty svátky nechtěli kazit. Nedělají to vědomě, ale funguje to tak. Hned po Silvestru však počet sebevražd stoupá i kvůli alkoholu,“ dodal zkušený psychiatr.
Konzum vytlačuje duchovní hodnoty
Jaký je recept na radostné svátky? „Obecná zásada je, vždy někoho mít, nemusí to být nutně ten, kdo nás zradil nebo opustil, ale vždy se dá najít někdo, s kým se dá navázat vztah. Vždycky jde někoho najít, s kým se o svůj úděl lze podělit. To je obecná rada, která platí. Ale není to samozřejmě všelék,“ poradil vysokoškolský pedagog.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr