Psychiatr zhodnotil psychický stav Grety. Novinář z Respektu se rozpálil do běla

28.09.2019 10:35

Novinář Respektu Petr Třešňák zareagoval na hodnocení uznávaného psychiatra, předsedy Asociace dětské a dorostové psychiatrie ČR Jaroslava Matýse, vůči švédské aktivistce Gretě Thunbergové.

Psychiatr zhodnotil psychický stav Grety. Novinář z Respektu se rozpálil do běla
Foto: Repro Youtube
Popisek: Klimatická aktivistka Greta Thunbergová
reklama

Dívka se netají tím, že trpí Aspergerovým syndromem, a to podle Matýse znamená, že jí schází některé dovednosti, kterými jinak lidé disponují běžně. A projevuje se to na jejím myšlení i chování.

Greta Thunbergová vystoupila na summitu OSN a vynadala světovým lídrům, že jí ukradli dětství, že nedělají dost v boji proti klimatické změně, a proto musela ona začít stávkovat a jet tisíce kilometrů přes moře, aby politikům řekla, že je mladí lidé sledují a už jim nedovolí otálet v boji proti klimatickým změnám.  

Po jejím projevu Matýs konstatoval, že jde o mladou, nezralou dívku s autistickými problémy, bez sebemenšího sociálního cítění. Krátce řečeno, podle odborníka jde o mladou studentku s vážnou psychickou poruchou. Proč vážnou? Protože autisté nejsou schopni rozpoznat, co je dobro a co je zlo. „Oni nechápou, co je spravedlnost,“ zdůraznil Matýs v rozhovoru pro Info.cz.  

  • Psali jsme ZDE

A právě proti slovům Matýse se Třešňák ohradil. „Uběhlo tuším něco přes dva roky, kdy jsem se na tomhle místě ohrazoval proti výrokům šéfa Asociace dětské a dorostové psychiatrie a také šéfa dětské sekce Psychiatrické společnosti Jaroslava Matýse v Reflexu, kde se dehonestujícím způsobem vyjadřoval o rodinách dětí s poruchou autistického spektra (dále PAS). Následně vznikla proti Matýsovi petice, jejíž požadavek odborná společnost vyřešila jakousi domluvou. V neformálních hovorech mi známí psychiatři říkali, že jeho pozice v odborných strukturách je bohužel příliš silná. Já ovšem doufám, že poté, co dal doktor Matýs nyní o PAS další rozhovor na info.cz, ona pozice musí zákonitě slábnout. O lidech s PAS a jejich rodinách totiž nejen znovu mluví zraňujícím způsobem, bez respektu a elementárních ohledů. Prokazuje navíc odbornou zaostalost za současným stavem vědeckého poznání PAS a také nerespektování základních etických pravidel lékařské profese,“ poukazuje Třešňák.

Anketa

Líbí se vám projevy Grety Thunbergové?

4%
96%
hlasovalo: 33799 lidí
„Nechci z tohoto příspěvku udělat elaborát, takže jen pár bodů, co mi na zmíněném rozhovoru o klimatické aktivistce Gretě Thunberg připadá mimo normu slušnosti a odbornosti – způsob hodnocení vnitřního života člověka, kterého zná doktor Matýs jen z televizních záběrů, je od odborníka na duševní zdraví neakceptovatelný. Opírá se jen o fakt diagnózy, dojmy a předsudky, plete do toho své ideologické hodnocení mladé generace. Greta T. je stejně jako kdokoli jiný jedinečná bytost, nikoli exemplář diagnózy; paušalizující výroky o PAS – typu ‚Oni nerozpoznají, co je dobro a co je zlo.‘ ‚Oni nechápou, co je spravedlnost.‘ ‚Neprožívají smutek, ani radost‘ – jsou lživé, silně stigmatizující a poškozují veřejný obraz lidí s PAS,“ popisuje Třešňák.

„Tvrzení, že ‚normální‘ člověk veřejně nepřizná svou diagnózu, jde proti všem destigmatizačním snahám současné psychiatrie,“ míní dále. „Zaviňování rodičů je historickým reziduem diagnózy PAS, které ukazuje, že odborné uvažování MUDr. Matýse zůstalo vězet hluboko v minulém století,“ dodal.

„Sečteno – pan doktor Matýs svým pacientům nerozumí, dotýká se jejich důstojnosti a nectí etická pravidla. Vzhledem k jeho oficiálním funkcím v oblasti duševního zdraví očekávám silnou reakci odborníků,“ uzavřel Třešňák.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,A mě zavřou na tři!" 2 roky pro afrického násilníka v ČR: Klaus ml. se ozval. A i jiní, je zle

13:31 ,,A mě zavřou na tři!" 2 roky pro afrického násilníka v ČR: Klaus ml. se ozval. A i jiní, je zle

Dva roky a ústavní léčba, to je trest, který soud udělil Afričanovi, který na Litoměřicku znásilnil …