Ptali jsme se v ČSSD, koho na Hrad. Příjemné čtení pro Fischera s Dienstbierem

17.02.2012 16:58

IHNed.cz informoval, že v pátek a v sobotu by se mělo sejít devět členů politického grémia ČSSD a dohodnout se na kandidátovi na prezidenta republiky. Redakce ParlamentníchListů.cz oslovila politiky ČSSD, koho by považovali za nejpřijatelnějšího kandidáta strany na prezidenta.

Ptali jsme se v ČSSD, koho na Hrad. Příjemné čtení pro Fischera s Dienstbierem
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Rakev s Václavem Havlem putuje do Vladislavského sálu

Obecně padají tato jména: Místopředseda strany Jiří Dienstbier, expředseda ČSSD Miloš Zeman. Ekonom Jan Švejnar, či bývalý předseda úřednické vlády Jan Fischer.

Exgenerál Zeman

Poslanec Jiří Koskuba by preferoval někoho jiného, než uvedená jména. „Pan Zeman má totiž u mě stále černý puntík. Generál, byť ve výslužbě, by neměl škodit vlastní armádě jako zhrzená milenka. Pana Špidlu si vybral sám. Jinak by sám místo objímání stromů již aspoň jedenkrát seděl na Hradě,“ vysvětlil poslanec.

Poslanec Jaroslav Foldyna naopak jednoznačně podporuje Miloše Zemana. „Jednou již vyvedl zemi z krize, kdy po vládách ODS bylo HDP minus 1,5 procenta, a na konci Zemanovy vlády bylo plus 3,5 procenta. Miloš Zeman bude přijatelným kandidátem levice i středu. O ostatních jménech nic nevím,“ řekl redakci Foldyna.

Dientsbier vede

Poslanec a hejtman Středočeského kraje David Rath jednoznačně preferuje člena ČSSD. „Jsme nejsilnější parlamentní strana se stabilní a velkou podporou společnosti a musíme lidem nabídnout čistě našeho kandidáta,“ dodal Rath.

Senátor Miloš Malý preferuje Jiřího Dientsbiera. „Je pro mě zárukou, že jeho názory jsou dlouhodobě konzistentní a již, ač je mladý, udělal pro dobro naší země a politické kultury v ní víc než Švejnar a Fischer dohromady,“ dodal Malý. Dientsbiera podporují i senátoři Jan Žaloudík a Marcel Chládek.

Senátor Petr Gawlas míní, že úvahy o kandidátovi jsou zatím předčasné, ale ze zmíněných kandidátů by preferoval politiky v tomto pořadí 1. J. Dienstbier, 2. J. Fischer, 3. J. Švejnar.

Fischer a Švejnar

„Osobně bych především chtěl prezidenta, který bude dávat přednost státu před svou partají a zájmy země pro něj budou důležitější než jeho ego. Pana Fischera jsem měl možnost poznat během českého předsednictví v EU a dovedu si ho představit ve funkci prezidenta ČR velmi dobře,“ uvedl poslanec Pavel Poc. Fischer by se líbil i senátorovi Jaroslavu Sykáčkovi.

„Pro mě osobně z uvedených jmen je na první příčce Fischer a Švejnar, na druhé Dientsbier a na třetí Zeman. To ale neznamená, že bych před ně nebo mezi ně nevklínil někoho dalšího,“ sdělil senátor Miroslav Krejča.

Senátor Jaromír Strnad preferuje Jana Švejnara.

Je dost času

„Zatím je dost času na konečné rozhodnutí,“ usmíval se místopředseda Senátu Zdeněk Škromach.

Primátor Brna Roman Onderka uvedl, že podle něho se teprve otevírá diskuse a na jméno kandidáta je ještě velmi brzy, neboť kandidáti ještě nepředstavili své vize, jak vést zemi.

„Abych se přiznal, zatím jsem neuvažoval o jednotlivých kandidátech. Primárně jsem proti kandidátům z kultury, sportu či jiných oblastí show businessu,“ uvedl senátor Radek Sušil.

„Svou představu o možném příštím prezidentovi jistě mám. Očekávám ale také návrhy vedení strany a diskusi o nich. Proto bych raději se svým favoritem počkal a uvidíme,“ reagoval poslanec Václav Votava.

Média zastiňují krajské volby

„Letos budeme volit krajská zastupitelstva a třetinu Senátu. Kandidáti se těší, že se předvedou před svými voliči a ukáží, co již ve svém politickém životě vykonali nebo hodlají vykonat. A do toho najednou vstupuje přímá volba prezidenta republiky. Hlasovala jsem pro ni a myslím si, že to je dobrá věc, ať si kdo říká co chce. Občan přece volí do všech možných sborů, tak proč ho podceňovat, že nevybere toho pravého prezidenta! Jenže teď se budou média nejmíň rok předhánět v tom, kdo lépe vybarví toho „svého“ prezidentského kandidáta a na volby do krajů a senátu už zbude jenom kousíček mediálního zájmu,“ zlobí se poslankyně Hana Orgoníková.

„Osobně se domnívám, že prezident by měl být slušný člověk, který se nebude nad nikoho vyvyšovat. A také se nebude do všeho plést. V opačném případě můžeme rovnou zvolit brouka Pytlíka. Je samozřejmé, že politické strany musí vybrat svého kandidáta již nyní, ale není potřeba ani jednoho z nich zatím mediálně probírat a odvádět tím pozornost třeba od nečerpání finančních prostředků z EU. Myslím, že potenciální kandidáti na prezidenta by měli vyčkat na řádnou prezidentskou volební kampaň a pak na sebe upřít pozornost. Tím apeluji i na média, aby ponechaly prostor i jinému typu voleb. Tam také volí občané a je žádoucí, aby si vybrali dobře. Jak dopadly volby do sněmovny v roce 2010 a jaká je současná vláda, již víme. Není potřeba, aby občané žehrali i na vlády krajské,“ dodala Orgoníková.

Grémium ČSSD

Grémium ČSSD, které rokuje o možném kandidátovi ČSSD na Hrad, má toto složení: Bohuslav Sobotka - předseda ČSSD, Michal Hašek - statutární místopředseda ČSSD, Marie Benešová - místopředsedkyně ČSSD, Jiří Dienstbier - místopředseda ČSSD, Martin Starec - místopředseda ČSSD pro hospodaření, Zdeněk Škromach - místopředseda ČSSD, Lubomír Zaorálek - místopředseda ČSSD, Jeroným Tejc - předseda Poslaneckého klubu, Petr Vícha - předseda Senátorského klubu.

Svou kandidaturu doposud oficiálně oznámil ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, bývalý premiér úřednické vlády Jan Fischer, expremiér a expředseda ČSSD Miloš Zeman či předsedkyně strany Suverenita Jana Bobošíková.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do Prahy ne, půjde vám tam o život! Kamarův právník zase v akci proti Čechům. Tvrdík reaguje

22:35 Do Prahy ne, půjde vám tam o život! Kamarův právník zase v akci proti Čechům. Tvrdík reaguje

„Nejezděte do Prahy, je to tam nebezpečné, půjde o život! Nemá cenu riskovat,“ varuje před cestami d…