Publicistka: Proč se solidárně angažovat pro zemi, kterou považujeme za zaostalou...

14.03.2014 15:37

Vždycky se uvádělo, že „historia magistra vitae“. Znalost dějin měla umožnit pochopení současné společnosti. Publicistka Věra Tydlitátová to ovšem chápe opačně. Díky současným událostem, zejména na Ukrajině, konečně chápe naše dějiny. Napsala to na serveru Prvnízprávy.cz.

Publicistka: Proč se solidárně angažovat pro zemi, kterou považujeme za zaostalou...
Foto: archiv red, tan
Popisek: Ukrajinská krize
reklama

Tydlitátová přiznává, že zamlada věřila, že se špatné věci děly kdysi. Nyní se lidé „určitě“ poučili a chovají se lépe. „Pravda, soused pořád udával na StB a ve škole se nesmělo říkat, že nás v Plzni osvobodili Američané, ale už se veřejně nepopravovali političtí oponenti, jáchymovský lágr byl uzavřený, na hlavu nám nepadaly bomby. Komunisté už sami nevěřili na nějaký komunismus a raději kšeftovali s tuzexovými bony a levnou naftou `od Rusáků`,“ uvádí ve svém článku na serveru Prvnízprávy.cz.

Máme se angažovat v zájmu země, kterou ve své nadutosti rádi považujeme za zaostalou?

Také války probíhaly spíše v dalekých zemích a lidé o nich věděli jen díky černobílé televizi. Nyní se ale všechno děje jaksi mnohem blíže. 

„Proč se solidárně angažovat v zájmu nějaké skoro neznámé země na východě, ostatně země, kterou ve své bezdůvodné nadutosti rádi považujeme za chudou a zaostalou, když na její území vstoupí armáda obávané velmoci na povel velikášského diktátora?“ ptá se Tydlitátová.

Znám schopnost zločinců vyšplhat se na politické posty díky nepřátelské pomoci

Dneska není potřeba dohody v Mnichově, děje se „jen tak“. Významní politici ale mlčí nebo jen diplomaticky a zdvořile vyjadřují nesouhlas.

„Dějiny se mi pozvolna otevírají jako ilustrovaná kniha. Už znám schopnost zločinců vyšplhat se za pomoci nepřátelské velmoci na nejvyšší politické posty, už znám zbabělost jejich obdivovatelů a voličů, nostalgii po otroctví, lenivost, závist, český antisemitismus a vyčůranou zlodějnu těch tisíců jinak hodných a osvícených lidí,“ tvrdí Tydlitátová.

Síly, které nás děsily v historii, se vesele hemží okolo nás

Za nacionalismem se skrývá prospěchářství, xenofobie a podlézavost vůči mocným. Síla, která kdysi posílala miliony lidí na smrt na frontách nebo do lágrů, není nějaká dávná anomálie. „Stejné síly, stejní duchové a strašidla, kteří nás děsí v historii, jsou zcela živí, vysmátí a vesele se hemží okolo nás,“ uzavírá svůj článek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Šílený Moravec. Snad na to nekoukáte?“ Babiš s radostí vytáhl fakta

18:36 „Šílený Moravec. Snad na to nekoukáte?“ Babiš s radostí vytáhl fakta

Andrej Babiš v tradičním nedělním „Čau lidi“ vyprávěl jeden hodně smutný příběh. „Myslete na covid, …