Půl roku práce vlády a pak tohle? Hrnčíř v rádiu rozcupoval „úsporný energetický tarif“

21.07.2022 19:04 | Zprávy

Místopředseda rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Jan Hrnčíř (SPD) kritizuje vládní návrh úsporného energetického tarifu. Největší problém spatřuje v tom, že je to plošná pomoc všem odběratelům. „Příspěvek dostane v podstatě každý odběratel elektřiny, i ten, který to nepotřebuje. A pro ty, kteří to potřebují nejvíce, to stačit nebude,“ tvrdí Hrnčíř.

Půl roku práce vlády a pak tohle? Hrnčíř v rádiu rozcupoval „úsporný energetický tarif“
Foto: CNN Prima NEWS
Popisek: Jan Hrnčíř

Hrnčíř v rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál odhadl vývoj inflace v České republice na podzim až na závratných 23 %. „Když sledujeme ten vývoj meziměsíčně a podíváme se na ohlášené zdražování zemědělských výrobků, dá se očekávat, že se budeme na podzim pohybovat mezi 20 až 23 procenty,“ uvedl ekonom s tím, že Česká národní banka neřeší inflaci správnými nástroji.

„Inflace, kterou máme, není poptávková, ale spíše nabídková. Pokud máte poptávkovou inflaci, tak je potřeba omezit v ekonomice peníze a je potřeba je zdražit, ale u nás je to hnáno nabídkou, je to růstem cen energií, paliv a dalších komodit. U nás nebyl až takový problém, že by té peněžní zásoby bylo příliš mnoho, aby bylo adekvátní tak razantní zvyšování úrokových sazeb. Daleko účinnější by bylo posilování české koruny, aby zlevnily ty dovozy, zejména energií,“ poradil Hrnčíř.

V červnu právě posilování koruny ČNB spustila a podle Hrnčíře to má daleko lepší efekty než zvedání úrokových sazeb. „Ty úrokové sazby by nejenom už neměly růst, ale naopak klesnout tak na 3,5 procenta. Úrokové sazby k 7 %, to je už příliš a negativně to ovlivňuje například konkurenceschopnost českých podniků,“ prohlásil Hrnčíř.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Jaké budou další kroky ANO?

Vládu se vám odvolat nepodařilo, ale dost pravděpodobně budete v příští vládě, jak se pak k celé kauze postavíte? Budete ji prošetřovat? Protože ani já pod hlavičkou ODS nevěřím nezávislému prošetření.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Greta se postavila Orbánovu „fašismu“

21:39 Greta se postavila Orbánovu „fašismu“

Aktivistka Greta Thunbergová se s arabským šátkem kolem krku vypravila do Budapešti. Jejím cílem vša…