Putin: Rozpad SSSR byl katastrofou a tragédií

22. 10. 2015 21:10

Za katastrofu a tragédii označil ruský prezident Vladimir Putin rozpad Sovětského svazu před téměř čtvrtstoletím. Na konferenci diskusního klubu Valdaj v jihoruském Soči zároveň popsal ruský pohled na nynější mezinárodní situaci a tvrdě odsoudil USA za "změnu filozofie světové bezpečnosti".

Putin: Rozpad SSSR byl katastrofou a tragédií
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Průvod ke dni národní jednoty v Moskvě. Zúčastnilo se ho pětasedmdesát tisíc lidí

SSSR se v roce 1991 rozpadl z vnitřních příčin, hlavně kvůli neudržitelnosti politického a hospodářského systému, prohlásil ruský prezident. "Kdo tomu pomohl, je ale jiná otázka," upozornil. "Nemyslím, že naši geopolitičtí protivníci stáli stranou," konstatoval šéf Kremlu, který v době studené války působil jako rozvědčík v tehdejším komunistickém východním Německu.

Kremelský vůdce při hodnocení nynější situace obvinil Spojené státy

Putin prohlásil, že rozpad SSSR byl katastrofou, především humanitární. "V důsledku rozpadu se 25 milionů etnických Rusů ocitlo rázem a bez vlastního přičinění v cizině. Ruský národ se stal nejvíce rozděleným národem na světě, což je nepochybně tragédie. Rozpadl se sociální systém, zhroutila se ekonomika. Byla zastaralá a neefektivní, ale zhroutila se a zavinila zbídačení milionů lidí," řekl Putin.

Kremelský vůdce při hodnocení nynější situace obvinil Spojené státy, že svým systémem protiraketové obrany ohrožují ruský jaderný potenciál. "Cožpak nás to neohrožuje? Samozřejmě, že ano! A mění to samu filozofii mezinárodní bezpečnosti," konstatoval.

Dalším ohrožením pro Rusko je situace na Ukrajině, která se ale podle Putina nevyostřila vinou Moskvy. Změna vlády na Ukrajině v letech 2004 a 2014 byla podle ruského vůdce protiústavní. "Respektujeme jakoukoli volbu (ukrajinského národa), je to naše bratrská země, nečiním rozdílu mezi Rusy a Ukrajinci. Jsme ale proti takovýmto převratům bez ohledu na to, kde k nim dojde. V postsovětském prostoru je to absolutně nepřijatelné," dodal.

Ruské vedení je proti jakýmkoli převratům. "Uspořádáte nám tu další Irák nebo Libyi," vzkázal Putin do Washingtonu a postěžoval si, že "oficiální místa USA se nestydí prohlašovat, že investují miliardy dolarů na podporu (ruské) opozice".

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chce se mi zvracet! To není generál z Černých baronů, ale generál naší armády. Hrozí Zaorálkovi za Afghánistán. Pozvrací se?

7:12 Chce se mi zvracet! To není generál z Černých baronů, ale generál naší armády. Hrozí Zaorálkovi za Afghánistán. Pozvrací se?

„Chce se mi zvracet,“ zní legendární věta generála z filmových Černých baronů, kterou pronese při in…