Putin je prý v ohrožení. Překvapivé prohlášení směrem k šéfovi Ruska

06.06.2016 15:53

„Putin v klíčovém momentu v roce 2014 zaváhal, příliš se totiž obával přetržení veškerých styků se Západem. Správné by v té chvíli bylo nezastavovat se na Krymu, ale pokračovat dál na Ukrajinu,“ sdělil deníku Guardian bývalý hrdina války na Ukrajině Igor Strelkov, který se znenadání ocitl na seznamu lidí, kteří se nemůžou objevit v ruských médiích.

Putin je prý v ohrožení. Překvapivé prohlášení směrem k šéfovi Ruska
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Obraz křížů za mrtvé na Donbase

Ještě před dvěma lety byl Igor Strelkov nejznámější osobností účastnící se bojů na východě Ukrajiny. Bývalý důstojník ruských tajných služeb vedl útok na město Slavjansk v dubnu roku 2014, který předznamenal rozpoutání konfliktu v celém regionu.

„V Kyjevě ho považovali za krvežíznivého válečného zločince, agenta Kremlu vyslaného z Moskvy, aby rozštěpil Ukrajinu,“ píše britský Guardian. V Rusku byl naopak vnímán jako neohrožený vojevůdce, vedoucí místní partyzánské síly v jejich boji proti Kyjevu.

„Jen o necelé dva roky později je ovšem již zcela jinou personou. Během rozhovoru s britským Guardianem sedí ve své moskevské kanceláři v civilním oblečení a s o pár kilogramy navíc,“ píší Britové. V posledních měsících se bývalý ruský hrdina obrátil proti svým vlastním pánům v Kremlu.

„Putin a jeho nejbližší kruhy se vydali na cestu, která ve svém konečném důsledku povede ke kolapsu celého systému,“ prohlásil. „Zatím nevíme, jak nebo kdy k tomu přesně dojde, ale tím kolapsem jsme si jistí,“ dodal.

Strelkov byl na povel Kremlu z Ukrajiny odvolán v srpnu roku 2014, údajně začal být pro ruské autority spíše přítěží. Od té doby se dostal do jakési podivné šedé zóny; na Ukrajinu se vrátit nemůže a vystupovat v ruských státních médiích už vůbec ne. Není se tedy čemu divit, že se po nějakém čase Strelkov obrátil proti ruskému politickému establishmentu.

Strelkov je toho názoru, že Putin v klíčový moment války na východě Ukrajiny zaváhal, jelikož se obával drastického zhoršení vztahů mezi Ruskem a Západem. Strelkov sám sebe označuje za ruského nacionalistu a věří, že by se Rusko mělo zmocnit všech oblastí, na kterých žijí etničtí Rusové. O Ukrajincích hovoří jako o „Rusech, kteří mají odlišný dialekt“.

Putin překročil Rubikon, ale pak se zastavil

„Putin již překročil Rubikon, ale pak se zcela náhle a nelogicky zastavil. Nestáhl se, ale ani se nevydal vpřed. Nemá vůbec žádné ponětí o tom, co teď dělá, a jen doufá, že přijde nějaký zázrak. Je zaseknutý v polovině bažiny,“ míní Strelkov, jehož skutečné jméno je Girkin.

Strelkov se kvůli svému působení ve válce na Ukrajině dostal na mezinárodní list osob, na které jsou uvaleny sankce. Minulý týden navíc polská poslankyně v Evropském parlamentu Malgorzata Gosiewska Strelkova obvinila ze spáchání válečných zločinů.

Sám bývalý ruský hrdina nepopírá to, že za války osobně zastřelil několik lidí za to, že se dopustili zločinu krádeže, ale také uvádí, že všechno proběhlo legální cestou, „jelikož byly všechny popravy provedeny podle sovětského válečného práva“.

„V době války je klíčové udržet disciplínu, jinak by situace byla nekontrolovatelná. Když jsem velel já, všichni vojáci věděli, že jestli se dopustí nějakého zločinu, budou velmi přísně potrestáni, možná i více než nepřítel,“ uvedl.

Z aktivní služby odešel po „osobním konfliktu“

Strelkov také uvádí, že na východě Ukrajiny působil v pozici „nezávislé postavy“, která si udržovala kontakt s Moskvou, ale nebyla jí přímo řízena. Strelkov působil již v roli dobrovolníka v Podněstří, Bosně a obou čečenských válkách. Tvrdí, že z aktivní služby odešel kvůli „osobnímu konfliktu“ v roce 2012.

„Byl jsem do velké míry nezávislou postavou,“ trvá Strelkov na své roli na východě Ukrajiny. Dále novinářům sdělil, že se snažil využít všech svých kontaktů k tomu, aby ruské autority přiměl k totální invazi na Ukrajinu. Rychle si prý ovšem uvědomil, že ho v jeho volání nikdo nevyslyší.

Od té doby, co Strelkov opustil Ukrajinu v srpnu roku 2014, se jeho jméno nachází na takzvaném „stop listu“, což je neoficiální seznam osob, které nemají přístup na státní televize.

„Jsem pro ně nehodící se osoba, neví, co se mnou mají dělat: jsem pro ně hrdina, nebo terorista? Nemohou mě uvěznit, protože by to bylo interpretováno jako poklonkování Západu. Blahořečit mě ovšem také nemohou, takže se nacházím v této podivné mezeře,“ uvedl.

„Ruské autority si nepřejí vidět nezávislé politiky nebo lidi, kteří přemýšlí svým vlastním způsobem, ať už patří do jakéhokoli tábora,“ prohlásil. Bývalý voják již se svými spolupracovníky zveřejnil manifest, ve kterém se snoubí svoboda slova s imperialistickou rétorikou o expanzi Ruské země a ochraně Rusů v bývalých sovětských státech.

„Může se zdát, že jsme jen okrajovou skupinou bez žádné šance na úspěch, ale to byli přeci i bolševici v roce 1917,“ prohlásil Egor Prosvirnin, který má svůj nacionalistický blog a spolu se Strelkovem podepsal deklaraci.

„Kreml má z nacionalistů velký strach, protože využívají stejně imperialistickou rétoriku jako Putin, ale dělají to mnohem lépe,“ uvedl opoziční lídr Alexej Navalnyj. „Kvůli tomu je v ruských věznicích tolik nacionalistů, i ti, kteří dříve Putina podporovali,“ dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: fib

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Po konci Lipovské zbývá ještě jeden terč, Duka. Šarapatka nabíjí kanón

17:28 Po konci Lipovské zbývá ještě jeden terč, Duka. Šarapatka nabíjí kanón

Někdejší člen Rady ČT Zdeněk Šarapatka zajásal nad koncem ekonomky Hany Lipovské v tomto tělese. Pos…