Putin je psychopat. Musí být zastaven, rozpálil se Topolánek v ČT. A pak zabil Nord Stream 2

27.02.2022 14:41

Ve druhé hodině Otázek Václava Moravce se setkali Václav Bartuška, zvláštní velvyslanec pro otázky energetické bezpečnosti, a expremiér Mirek Topolánek, předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR. Debatovali o tom, jak ruská invaze na Ukrajinu zamává s evropským energetickým trhem. „My jsme na začátku velmi dlouhé studené války. Tohle neskončí za měsíc,“ varuje Bartuška. Bývalý guvernér ČNB Zdeněk Tůma popsal, co by se mohlo stát s ruskou ekonomikou. Důležitou roli prý tady může sehrát i Čína.

Putin je psychopat. Musí být zastaven, rozpálil se Topolánek v ČT. A pak zabil Nord Stream 2
Foto: Vít Hassan
Popisek: Mirek Topolánek

Jako první si vzal slovo Mirek Topolánek a řekl, co Putina zastaví v chuti válčit. „Já si myslím, že to bude jedině síla. Na nic jiného on neslyší,“ upozornil Topolánek.

Plynovod Nord Stream 2 označil Topolánek za zcela nadbytečný a za geopolitický projekt, který používá Vladimir Putin, ale také Německo a Rusko proti střední a východní Evropě. „Je to zcela zbytečný projekt,“ pravil Topolánek.

Podle expremiéra se vzájemně nevylučuje, že Putin postupuje podle dobře připraveného plánu, ale současně že je to psychopat.

„Putin je nepochybně psychopat. Avšak to není něco, co by se neobjevovalo u některých vrcholných politiků. Ale je evidentní, že on jede podle svého předem připraveného plánu a směřuje do Oděsy, ale směřuje i do Moldavska, kde žije asi 34 % Rusů. A musí být zastaven,“ zdůraznil Topolánek.

Bartuška bez okolků oznámil, že EU brzy přestane platit za ruský plyn.

„Evropa brzy přestane platit za ruský plyn. Bude to těžké, ale zvládneme to. Budeme muset hodně modifikovat Green Deal a možná budeme muset pálit mazut a pálit vlastně všechno, co bude možné, ale zvládneme to,“ prohlásil Bartuška. „Všechny bych varoval, že se může stát, že se zpřetrhají téměř všechny ekonomické svazky mezi EU a Ruskem,“ pokračoval.

Projekt Nord Stream 2 podle něj bude na dlouho a na dlouho u ledu. „My jsme na začátku velmi dlouhé studené války. Tohle neskončí za měsíc,“ varuje Bartuška.

V pořadu také zaznělo vyjádření ministra průmyslu a obchodu za STAN Jozefa Síkely, který ujišťoval, že Česko je na případ, pokud Rusko zastaví tok plynu a ropy, připraveno.

Zásoby roby prý vystačí na víc než 3 měsíce. „Zastavení dodávek ropy zvládlo Česko několik měsíců již v roce 2019, kdy se zastavil ropovod Družba. A my máme teď ty zásoby ropy větší než tehdy. Zásoby plynu vystačí na více než jeden měsíc, ale protože předpověď počasí je velmi příznivá, tak bychom to vydrželi i déle. Česká republika je energeticky dobře propojena na západ i na východ. A já zítra odlétám na jednání do Bruselu, kde bude jedním z hlavních témat energetická bezpečnost,“ zaznělo také od ministra Síkely.  

V EU prý existuje shoda na tom, že budou uvolněny miliony barelů ropy z rezerv, pokud to bude zapotřebí.

Topolánek připomněl, že Putin si prodejem plynu financuje svou válku.

Když se dostal ke slovu Zdeněk Tůma, upozornill, že Rusko teď bude těžko hledat partnera pro jakékoli obchody. „Klíčové je, že Rusko jako protistrana bude prakticky vyloučeno z jakýchkoliv transakcí, ale co to přesně znamená, že se Evropa rozhodne, že přestane za plyn platit, to v tuto chvíli není zřejmé,“ uvedl Tůma. „Rusko je relativně velká země a bude nějakým způsobem fungovat dál,“ připomněl.

Upozornil, že v současné situaci nikdo neví, jak se bude vyvíjet už tak napjatá inflace. Otázkou podle něj také je, zda Čína v této situaci Rusku pomůže. Pokud by se Čína rozhodla Rusku pomoci, pozici Kremlu to v jistém směru ulehčí, ale pořád to bude pro Rusko složité.

„Souběh blokací ruských rezerv, odstřižení od SWIFTu a ochrany ukrajinského vzdušného prostoru, to je kombinace, která by mohla zvrátit situaci. Západ k tomu podle mě musí najít odvahu,“ upozornil Topolánek.

Volal také po naplnění zásobníků plynu v EU tak, aby se Evropa zajistila na příští zimu. EU podle Topolánka zřejmě bude muset nasmlouvat rozsáhlejší kontrakty na dodávky LNG.

Stejně tak prý EU bude muset změnit postoj k povolenkám emisí CO2. „My navrhujeme už řadu let, aby byla zavedena uhlíková daň na všechna paliva a aby byl opuštěn tento zcela nesmyslný a nefunkční systém s povolenkami,“ připomněl. 

„Já si osobně také myslím, že Nord Stream 2 je mrtvý, protože ho nepotřebuje nikdo kromě Ruska a Německa. Německo bude muset také přehodnotit svou ost-politik, která byla tak oblíbená v předchozích letech. Německo si ji teď nebude moct dovolit,“ prohlásil Topolánek.

A upozornil, že je na čase nastavit energetickou politiku tak, aby se co nejvíc obešla bez ruských zdrojů. To znamená, že původní Green Deal, ve kterém se ve velkém počítalo se zemním plynem, se opravdu bude muset změnit.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Nenecháme Vás padnout!!

Jak jste to myslel pane Fialo?Pokud vím tak nic neděláte pro to,aby se tak nestalo.Ba právě naopak děláte vše pro to aby Čeští občané padly přímo na H.... tedy na ústa.Peníze ze státní kasy sypete Ukrajině a Ukrajincům,je třeba pomáhat ale ne na úkor občanů České republiky.Mám tři děti všchny poctiv...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ruský Pavel, český Pavel, tlustý Pavel, v Americe je to jedno. Trapas jak Brno!

9:49 Ruský Pavel, český Pavel, tlustý Pavel, v Americe je to jedno. Trapas jak Brno!

Americký tvůrce komiksů, hlasitý liberální volič, ale také scenárista a televizní producent Gerard F…