Putin vede svět do velké války. Turci mu chtěli domluvit, ale nedal si říct. Slavný protiputinovský profesor Zubov se rozpovídal na Šafrově fóru

05.12.2015 22:21

Ruský historik Andrej Zubov se rozepsal o válce, která nám hrozí. Už máme za sebou první velký krok k ní. A může za to Rusko, resp. prezident Ruské federace Vladimir Putin, jenž se vydal na nebezpečnou cestu na nebi nad Sýrií. Narazil na zájmy Turecka, které se napřed snažilo ruského prezidenta přesvědčit, aby se umoudřil, ale nikam to nevedlo. Proto se zachovalo podobně jako Putin mnohem dříve na Ukrajině.

Putin vede svět do velké války. Turci mu chtěli domluvit, ale nedal si říct. Slavný protiputinovský profesor Zubov se rozpovídal na Šafrově fóru
Foto: Masarykova univerzita
Popisek: Andrej Zubov

Zobov chápe, že se občané Ruské federace vydali protestovat před Tureckou ambasádu v Moskvě, když došlo k sestřelení ruského letounu nad Sýrií, ale pokud by se tito lidé oprostili od emocí a zamysleli se, šli by protestovat spíš před sídlo vlády Vladimira Putina na Staré náměstí.

„Přijít na Staré náměstí proto, že naši vojáci umírají ne vinou Turků či Syřanů, ale kvůli kremelským vrtochům, které zapojily Rusko do současného mezinárodního hazardu, bez promyšlení důsledků, s velkými ambicemi, s nadějí na oslavu hrubé síly a na efekt z toho šoku, který vždycky (jak si myslí pan Putin), takový úder vyvolá,“ napsal akademik.

Zubov podotýká, že Putin sice vyhlásil válku terorismu, ale ve skutečnosti bojuje za udržení režimu diktátora Bašára Asada, s jehož zachováním nesouhlasí až 80 procent Syřanů. To ale není vše. S udržením Asada u moc nesouhlasí ani státy v okolí Sýrie včetně Turecka, takže Putin si udělal řadu nepřátel. Nesmíme přitom zapomínat, že Turecko bývalo před první světovou válkou velmocí a dodnes považuje okolní státy, které na něm v minulosti získaly nezávislost, za svou sféru vlivu. Sečteno a podtrženo, Turecko vnímá přilehlé oblasti Sýrie podobně, jako Rusové ukrajinský Donbas. Putin se tedy nesmí divit, pokud na něj Tureckou uplatňuje tutéž taktiku, jakou kremelský vládce prosazuje na Ukrajině.   

Celý text naleznete na serveru open-dors.cz zde

Turecko se přitom chovalo mnohem zdrženlivěji než Rusko vůči Ukrajině. Z Ankary do Moskvy mířily žádosti, aby se Rusko soustředilo na útok proti teroristům a ne na udržení Asada u moci, leč marně.

„Ruská letadla pokračovala v bombardování turkmenských vesnic v Latakii. A tohle je výsledek. Turci sestřelili letadlo a rozezlení místní obyvatelé, na které už půl druhého měsíce dopadají ruské bomby a rakety zabíjející jejich blízké, zabili pilota. Kdo je tím vinen? Přece ten, kdo vyvolává konflikt, provokuje. A konflikt v severní Sýrii provokuje Rusko, nikoliv Turecko, které je tradičně přítomno v této oblasti,“ pokračuje Zubov.

Turci se navíc na celou věc dívají i prakticky. Už dnes mají ve své vlastní zemi miliony uprchlíků a nepřejí si, aby přicházeli další. Jenže ruské bomby, které lidem padají na hlavy, vedou právě k tomu, že prchají, aby zachránili holé životy.  

Co se musí udělat

Pokud se Rusko nechce dostat do ještě větší izolace, mělo by se s Tureckem domluvit na koordinaci útoků, totéž platí o NATO a dalších aktérech, kteří jsou zainteresovaní v konfliktu v Sýrii. Pokud bude Rusko v této společnosti vnímáno jako partner, jenž by se měl zapojit do rozhovorů o mírovém uspořádání Sýrie.

Existuje ale i jiná možnost. Rusko může pokračovat v dosavadním nebezpečném kurzu a pak hrozí rozpoutání velké války. Ne nepodobné té, kterou rozpoutalo zastřelení rakouského následníka trůnu Františka Ferdinanda v Sarajevu v roce 1914. Cesta ruských letadel nad turecké území představuje podobnou rozbušku. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

22:52 „Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

Lídři Zlínského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastni…