Putinovy sračky nefungují, lidé na Západě fandí Ukrajině, libuje si ukrajinský bloger Tymčuk. A nadává vlastním vojákům

11.09.2014 12:03

Bývalý aktivní voják a nyní velmi vlivný ukrajinský bloger Dmitrij Tymčuk kvituje odchod většiny ruských vojáků. Zároveň však dle svých slov zatím zůstává v celkovém hodnocení situace opatrný. Na závěr svého posledního blogu svým čtenářům oznámil vstup do politiky.

Putinovy sračky nefungují, lidé na Západě fandí Ukrajině, libuje si ukrajinský bloger Tymčuk. A nadává vlastním vojákům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Ukrajiny a Evropské unie
reklama

Anketa

Věříte, že útoky z 11. září 2001 spáchala Al-Káida, jak zní oficiální verze USA?

12%
88%
hlasovalo: 10962 lidí

„Příslušníci naší pohraniční stráže tvrdí, že ruská špionážní letadla monitorují ukrajinská vojska u Mariupolu. Za poslední den byly ruské zpravodajské letouny zpozorovány hned dvakrát. Tato letadla se dříve pohybovala ve výšce 300 až 500 m. Nyní létají v jednom kilometru a naše pohraniční stráže nemají zbraně na to, aby je v takové výšce zaměřily a sestřelily. Fakt, že probíhá v místě shromáždění armády aktivní zpravodajská činnost, je velmi znepokojující. Každému je jasné, že tady něco smrdí," varuje Tymčuk v neblahé předtuše. 

„Do médií unikla zpráva, že téměř celý Čerkasský prapor čítající více než 400 vojáků odmítl provést přesun do přední liniie. Vojáci argumentovali tím, že nemají k dispozici těžké zbraně. Říká se, že při přechozích vojenských akcích měli jen kulomety. Chápu, že sympatie většiny Ukrajinců jsou na straně těchto vojáků. Stejně by mě ale zajímalo, kde ve vojenském řádu najdete zmínku o tom, že v případě nespokojenosti musíte okamžitě zavolat novinářům. Chtěl bych vědět, kdo z vysokých velitelů byl o této záležitosti informován dříve, než se prohnala všemi médii," táže se nespokojený Tymčuk. 

„Musíme si uvědomit, že podobné příběhy demoralizují nejenom vojáky z jiných útvarů, ale především ty, kteří byli právě mobilizováni. Ještě dlouho před odesláním na místo konfliktu jsou tak přesvědčeni, že byli zrazeni a necháni nepříteli napospas. Hledají potom všemožné důvody, aby se úplně vyhnuli válce. Příslušná vojenská jednotka by měla podobné problémy ihned vyřešit, či následně vše okomentovat, aby podobné skandály vůbec nemohly vzniknout," nabádá Tymčuk. 

Celý článek v angličtině najdete ZDE.

OBSE informuje, že zaznamenala zvýšenou frekvenci přesunu jedinců ve vojenských uniformách z Ukrajiny do Ruska. Prý zatím nejvíc od začátku příměří. Putinovi válečníci tedy nejspíš utíkají zpátky domů. Již předtím sdělil prezident Petro Porošenko, že Rusko stáhlo z Donbasu 70 % svých vojsk. „Osobně jsem přece jenom méně optimistický. Odliv ruských vojáků je zřejmý, ale může znamenat pouze výměnu jednotek. Proto bych byl zatím v hodnocení ochodu ruských vojáků skutečně opatrný. A to i proto, že sice odcházejí ze severovýchodní zóny, ale naopak se začínají shromažďovat v oblasti kolem Mariupolu. Zároveň jsme znepokojeni ruskými cisternami, které mohutně proudí z Ruska do Donbasu. Doufejme, že jsou určeny jen pro okupanty mířící zpět do svých domovů a nikoli na další ofenzivu," doufá Tymčuk. 

Další dobrou zprávou jsou podle Tymčuka výsledky sociologických průzkumů, které ukazují, že 57 % z oslovených Američanů a 58 % Evropanů se domnívají, že by jejich vlády měly Ukrajinu ekonomicky i politicky podporovat. A to i v případě, že to způsobí konflikt s Ruskem. „Tyto výsledky vnímám jako drtivou porážku ruské propagandy, která od samého začátku krmila západní publikum selektivními propagandistickými sračkami. Bez ohledu na to, kolik miliard z kapes daňových poplatníků bylo na chod této propagandistické mašiny vynaloženo, nepodařio se jí Putinovu zřejmou agresi ničím zakrýt," vyjadřuje své uspokojení Tymčuk. 

„Na závěr bych se chtěl s vámi podělit o jednu osobnější zprávu. Po konzultaci s dalšími koordinátory z naši skupiny jsem přijal nabídku stát se členem tzv. Vojenské rady politické strany Lidová fronta, která byla v těchto dnech oficiálně zaregistrována. Asi se budete ptát, proč hodlám vstoupit do politiky? Hlavním důvodem je fakt, že na seznamu členů této nově vzniklé strany nejsou žádné staré struktury z Janukovyčova režimu, ale pouze prověřění hrdinové z protiteroristických operací a aktivisté, se kterými mi bude ctí spolupracovat. Jsem si jistý, že místo prázdných řečí za nás budou mluvit činy. Přímo v parlamentu budeme moci lépe splnit úlohy, které jsme si vytyčili. To znamená, provést radikální reformu armády, vymýtit korupci a zajistit lepší vymahatelnost práva," uzavírá Tymčuk svůj blog čerstvou novinkou. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Milan Kubek se obrátil do kamery ČT: Tvrdý lockdown, jinak hrozí zhroucení i kritické infrastruktury. Lidé začnou bojovat o životy. Umřete i na slepé střevo

13:55 Milan Kubek se obrátil do kamery ČT: Tvrdý lockdown, jinak hrozí zhroucení i kritické infrastruktury. Lidé začnou bojovat o životy. Umřete i na slepé střevo

Hosty nedělních Otázek Václava Moravce byli pražský pirátský primátor Zdeněk Hřib, prezident České l…