Radikálové se chystají do Ústí. Do cesty se jim postaví občanské iniciativy

19. 4. 2014 19:47

Občanské iniciativy ohlásily na 1. květen zábor ulic vedoucích do sociálně vyloučených lokalit v Ústí nad Labem. Chtějí tak zabránit tomu, aby se místní obyvatelé stali terčem pravicových radikálů, kteří chystají pochod centrem města. Informoval o tom Miroslav Brož z občanského sdružení Konexe.

Radikálové se chystají do Ústí. Do cesty se jim postaví občanské iniciativy
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Romové ve Varnsdorfu

Shromáždění na centrálním Mírovém náměstí a následný pochod městem ohlásila Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS). Podle podkladů ke shromáždění počítá až s 500 lidmi. Dosud se příznivci strany scházeli 1. května většinou v Praze. Na facebookových stránkách události už avizuje i mezinárodní účast, mimo jiné zástupců německé krajně pravicové strany NPD. V Ústí nad Labem budou zabrané prakticky veškeré plochy v centru města, tradiční prvomájové akce plánují i další politické strany.

Trasa pochodu DSSS vede kolem několika ulic, které vedou do největšího ústeckého ghetta, Předlic. „Ohlásili jsme zábor těchto ulic, aby se do nich radikálové nemohli dostat. Zábor máme i ve středu samotných Předlic, kde žije nejvíc sociálně slabých," řekl Brož. Sdružení Konexe chystá pro místní lidi podporu. „Budeme mít program pro děti, abychom je zabavili. Pro dospělé bude na místě i psycholog a farář," doplnil Brož.

Jaká opatření přijme, policie tají

Kolik radikálů do Ústí nad Labem přijede, zatím policie netuší. „Situaci monitorujeme a vyhodnocujeme a přijmeme odpovídající opatření. Z taktických důvodů ale nebudeme upřesňovat jaká," řekla ČTK mluvčí ústecké policie Veronika Hyšplerová. S posílením hlídek počítá i vedení ústeckých strážníků. „Ve spolupráci s policií budeme připraveni, aby nebyl narušován veřejný pořádek," doplnil zástupce ředitele městské policie Jan Novotný.
V případě, že by řečníci porušili zákon, mohou úřady shromáždění rozpustit. „Budeme mít na místě úředníka, který tuto pravomoc má," řekl ČTK starosta centrálního městského obvodu Jan Tvrdík (ODS).

Poslední velkou akci pravicových radikálů zažilo Ústí nad Labem v dubnu 2009, tehdy městem prošlo asi 400 radikálů z Česka, Německa a Slovenska.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Gratulace státníku Miroslavu Kalouskovi od Jaromíra Štětiny. Co je uvnitř, se nedá popsat

17:12 Gratulace státníku Miroslavu Kalouskovi od Jaromíra Štětiny. Co je uvnitř, se nedá popsat

Dnes slaví Miroslav Kalousek, předseda poslaneckého klubu TOP 09, narozeniny. A k nim mu na Facebook…