Radní Jakl: Média zcela rezignovala na objektivní informace o kovidu. Zde jsou příklady

28.11.2020 14:46

Bývalý ředitel politického odboru Kanceláře prezidenta republiky za časů prezidenta Václava Klause a od dubna 2019 člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Ladislav Jakl se kvůli koronavirové krizi tvrdě obul do médií. Je přesvědčen, že novináři zcela rezignovali na základní zásady své práce a jen přitápějí pod kotlem, protože trvající krize přitahuje pozornost lidí právě ke zprávám z médií. Úder zasadil i odborníkům a politikům.

Radní Jakl: Média zcela rezignovala na objektivní informace o kovidu. Zde jsou příklady
Foto: Vít Hassan
Popisek: Rozruch na Národní třídě. Přichází Ladislav Jakl a skupina D.O.S.T.
reklama

Ladislav Jakl se ostře obul do českých médií a vyčetl jim, že média totálně rezignovala na podávání objektivních informací o koronaviru.

„Jde i o absolutní rezignaci na korektní reportování o reálných datech, což se projevuje hlavně terminologickým zmatkem a argumentačním chaosem,“ napsal Jakl v textu pro server Neviditelný pes.cz.

Podle Jakla tato situace přispívá k tomu, že lidé jsou zahlceni nerelevantními informacemi o epidemii, což jen zvyšuje jejich obavy. Jakl má ale za to, že vinu tady nenesou jen média, ale také experti, kteří před novináři vykreslují i ty nejpesimističtější scénáře, protože patřičně podaná katastrofa  zvyšuje zájem i o samotné vědce.

„A nestateční politici této atmosféře vycházejí vstříc namísto toho, aby přijali odpovědnost za svá vlastní podložená rozhodnutí,“ rýpl si Jakl do třetice.

Média by podle Jakla měla jasně říci, že když je někdo pozitivní na koronavirus, ještě to neznamená, že je nemocný. A že ne každý pozitivní občan musí automaticky být i velkým přenašečem viru, který nakazí spoluobčany. Skutečně nemocných osob je podle mínění Jakla řádově méně.  Lidí, kteří v sobě nesou nový typ koronaviru, mohou být i v České republice miliony. Alespoň podle Jakla.

Podobné je to prý s úmrtími.

„Neustále jsme strašeni počtem mrtvých, u nás i ve světě. Je nutno ale rozlišovat mezi zemřelými, u nichž byla nemoc covid-19 hlavní příčinou smrti, zemřelými, u nichž nemoc byla možná přitěžující okolností, a těmi, kteří v době smrti byli sice nositelé viru, ale nemoc covid-19 neměli a zemřeli z úplně jiné příčiny. Denní statistiky mrtvých bývají prezentovány zcela nesmyslně, jako kdyby šlo o zemřelé ‚navíc‘, tedy nad běžný průměr. Tak tomu ale není, protože celková úmrtnost se rozhodně nezvyšuje o počet zemřelých vedených ve statistikách jako ‚zemřelí s covidem‘,“ prohlásil Jakl.

Pokud je skutečně v Česku milion či dokonce víc nositelů koronaviru, oficiálně prezentovaný počet úmrtí  najednou nevypadá tak dramaticky.

Jenže ani tuto skutečnost média, včetně České televize, kterou Jakl explicitně zmínil, nezdůrazňují dostatečně – a místo toho lidi zavalují informačním balastem.

„Profesionálnější přístup médií ke korektnímu informování o epidemii by pomohl lepšímu povědomí veřejnosti o průběhu a dopadech epidemie a umožnil by lidem přijímat správná a přiměřená rozhodnutí. Zatím se děje přesný opak. Lidé jsou zavalování balastními daty a interpretacemi, terminologických chaosem a zjevným amatérismem a libovůlí. V daleko méně závažnějších oborech by takový terminologický diletantismus v médiích trpěn nebyl, zde však ano. A to nemluvím o březnu či dubnu, ale o listopadu,“ zlobí se Jakl v závěru textu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vyřeší se to samo. Profesor Flegr rozsekal TV Nova. I Český lev by prošel

13:05 Vyřeší se to samo. Profesor Flegr rozsekal TV Nova. I Český lev by prošel

Zjednodušte testování na covid. Stačí dva administrativní úkony a o zbytek se postarají firmy, které…