Radní a starosta zároveň, otřásá Prahou. Ale ono je toho víc. Mnohem

09.02.2023 11:42

Na kumulaci funkcí politiků, kteří sedí na více židlích, poukazují dlouhodobě různí političtí komentátoři, ale i aktivisté a sami někteří politici. Otázka, zda je možné stíhat na plno a zodpovědně vykonávat více funkcí, které jiní lidé mají jako svůj hlavní pracovní úvazek, rezonuje prakticky po každých volbách. Výjimkou není ani nově skládané vedení Hlavního města Prahy. Po volbách ale většinou výtky utichnou, bez jakékoli reakce dotčených politiků. Příkladem budiž třeba Praze nejbližší Středočeský kraj, kde je v tomto ohledu situace daleko horší.

Radní a starosta zároveň, otřásá Prahou. Ale ono je toho víc. Mnohem
Foto: Dollarphotoclub
Popisek: Peníze

Do primátorského křesla podle všeho v Praze zamíří téměř 80letý Bohuslav Svoboda, který vedle této funkce bude muset zvládnout i mandát poslance a práci přednosty kliniky a vysokoškolského pedagoga.

Podle serveru Aktuálně.cz není ale jediným politikem koalice SPOLU, který bude sedět na více židlích.

Potenciální náměstkyně pro sociální věci, bydlení a zdravotnictví Alexandra Udženija z ODS prý zvažuje, že bude funkci kombinovat se svojí funkcí starostky v Praze 2.

Jiří Pospíšil z TOP 09 si dokonce troufne řízení pražské kultury a cestovního ruchu kombinovat s prací europoslance.

To ale zdaleka nejsou všichni pražští radní, kteří budou sedět „jedním zadkem na více hrncích“, jak říká staré české přísloví.

Michal Hroza (TOP 09) je nyní také místostarostou a radním pro majetek a kulturu v největší pražské části Praze 4.

Antonín Klecanda (STAN) bude k funkci pražského radního pracovat ještě jako starosta části Kolovraty.

Server Aktuálně.cz upozorňuje v této souvislosti na to, že více významných politických postů najednou tak bude muset stíhat pět z jedenácti budoucích radních. Oslovení experti prý takovou situaci nepamatují.

„Sám se divím tomu, jak si představují náměstci a radní, že budou své povinnosti zvládat. Není to jen otázka jejich duševních kapacit, ale vůbec fyzických možností a také toho, jak být na různých místech najednou. Přijde mi to zvláštní a nepoctivé k voličům,“ říká k tomu politolog Lukáš Jelínek.

Parlamentní listy ale prozkoumaly situaci v nedalekém Středočeském kraji a zjistily, že to, co podle serveru Aktuálně.cz experti nepamatují, je na půdě Středočeské vládnoucí koalice, která podobně jako ta pražská funguje na vládním půdorysu, zcela běžné, a to v daleko větší míře.

Stačí si připomenout doslova železného muže a současného ministra dopravy Martina Kupku. Ten byl současně náměstkem hejtmanky Středočeského kraje, jejím statutárním zástupcem a radním pro oblast silniční dopravy. Současně je také starostou středočeských Líbeznic a poslancem. Ve Sněmovně zastával funkci místopředsedy Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj a člena Kontrolního výboru. Členské místo měl i v několika podvýborech a také byl současně s tím členem Komise pro kontrolu činnosti Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost a členem Komise pro práci kanceláře PS.

Psali jsme ZDE.

Jak je to v Radě Středočeského kraje nyní?

Hejtmanka Petra Pecková (STAN) zvládá ke své krajské vedoucí funkci ještě pozici neuvolněné místostarostky v Mnichovicích.

Její první náměstek Michael Kašpar, který je v kraji zároveň ještě radním pro finance, pracuje navíc jako starosta města Kolín. Jejich stranický kolega Milan Vácha si zase k funkci krajského radního pro oblast školství zároveň troufá i na starostu v obci Psáry. Do nedávna zastával funkci starosty Úval i krajský radní pro veřejnou dopravu Petr Borecký (STAN).

Za kumulací funkcí členů krajského vedení zvolených za STAN nezaostávají ani jejich kolegové z ODS.

Karel Bendl (ODS), krajský radní pro oblast silniční dopravy, je zároveň starostou Benátek nad Jizerou. Jeho kolega ze strany Martin Hrabánek si k funkci radního pro oblast sociálních věcí přibral starostování ve Slaném.

Radní pro oblast majetku a investic Libor Lesák (ODS) je zároveň místostarostou v Kralupech nad Vltavou a Pavel Pavlík, náměstek hejtmanky a současně radní pro zdravotnictví, pracuje i jako neuvolněný radní města Benešov.

Stranou kumulace funkcí tedy zůstávají z Rady Středočeského kraje pouze Piráti a Spojenci.

Podtrženo, sečteno – sedm členů Rady Středočeského kraje pracuje zároveň ve vedení kraje a také ve vysokých funkcích ve vedení svých měst a obcí. Tedy v porovnání s výše zmíněnou situací v Praze je tady ještě mnohem více důvodů k obavám o to, jakým způsobem mohou svoji práci zvládat.

Za připomenutí stojí i výše uvedená slova politologa Jelínka.

„Není to jen otázka jejich duševních kapacit, ale vůbec fyzických možností a také toho, jak být na různých místech najednou. Přijde mi to zvláštní a nepoctivé k voličům.“

reklama

autor: MaA

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

odvody

Když si začínající podnikatel odloží platby pojištění, ale v podnikání se mu nedaří, tak je stejně bude muset uhradit, nebo ne? A kde je pak nějaká pomoc? Protože ony i minimální zálohy budou díky vaší vládě dost vysoké. Uvědomujete si to? Proč jste vlastně na navýšení přistoupili, hlavně teď když ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

K tomu není co dodat., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseAntonín Nestraník , 09.02.2023 12:23:26
Chápal bych kumulaci, když někdo kromě své práce zvládá i funkci předsedy zahradkářů či jiného spolku, ale dvě plnohodnotné denní práce zvládat nelze současně, zvláště, když jsou od sebe vzdálená mnoho desítek či stovky kilometrů. Je to podvod na voličích.

|  5 |  0

Další články z rubriky

Kdo chce válku? Někomu přeskočilo? Babiš to rozsekl

22:31 Kdo chce válku? Někomu přeskočilo? Babiš to rozsekl

My fakt pošleme naše syny do války? Někomu přeskočilo, ne? Lídr opozičního parlamentního hnutí ANO A…