Radost v Hospodářských novinách: Trump se učí být světovým politikem

07.04.2017 12:31

Šéf zahraniční rubriky serveru iHNed.cz Martin Ehl se ve svém komentáři zamyslel nad tím, co všechno znamená americký útok v Sýrii.

Radost v Hospodářských novinách: Trump se učí být světovým politikem
Foto: Markéta Kutilová
Popisek: Snímky zachycují kurdské bojovníky na hranici s Islámským státem.

Americký útok v Sýrii bude mít podle Ehla širší dopad než jen zhoršení vztahů s Ruskem a zničení jedné syrské základny. „Útok na syrskou základnu, odkud letěla letadla s bojovým plynem, může mít zásadní dopad nejen na situaci na Blízkém východě, ale i na celkové vnímání USA pod vedením Donalda Trumpa,“ uvedl Ehl a zmínil několik bodů, které podle jeho názoru budou světoví stratégové pečlivě zvažovat.

„Trump si útokem docela zavřel dveře k Rusku, které bylo o útoku předem informováno. Dosavadní podezření z blízké spolupráce Trumpova volebního štábu s Ruskem ustupují do pozadí a ministr zahraničí Rex Tillerson bude mít příští týden při plánované návštěvě Moskvy o něco komplikovanější pozici, než se čekalo,“ zmínil Ehl. Podle něj také Trump potřeboval ukázat, že dokáže přistoupit k činům.

„Rychlost akce byla zaskakující, ale podle New York Times generálové jen oprášili plány, které už byly připravené v minulosti, jen se jich předchozí administrativa Baracka Obamy bála,“ dodal.

Trumpův útok pak prý také ukázal to, že se Bílý dům rozhodl hrát opět aktivnější roli. „To uvítají především američtí spojenci v oblasti, protože rakety na Bašára Asada jsou zároveň nepřímým vzkazem například Íránu, že administrativa je ochotna a schopna přistoupit k akci. I když Asad je v širších souvislostech spíš laciný cíl,“ podotkl.

Původní text ZDE.

Kromě komplikace ohledně mírových rozhovorů o Sýrii, jež organizuje Rusko, se pak může Trumpovým chováním cítit hluboce uražena i Čína. 

„Evropané stojí a dívají se, i když už se objevily odhady, že po chemickém útoku se opět zvýší počet uprchlíků ze Sýrie,“ zmínil také Ehl. Závěrem zkonstatoval, že Trump se evidentně učí být světovým politikem.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…